1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Berlin’de Suriye görüşmeleri
Berlin’de Suriye görüşmeleri

Berlin’de Suriye görüşmeleri

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: - "Ya Viyana'da başlatılan ve Münih devam edilen barış görüşmelerini yeniden yoluna koyarız ya da şiddetin tırmanmasını ve iç savaşın devam etme riskiyle karşı karşıya kalırız"

A+A-

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye'deki iç savaş konusunda başlatılan barış görüşmelerine yeniden başlanmasını istedi.

Steinmeier, başkent Berlin'de Suriye görüşmeleri kapsamında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab ile İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileriyle bir araya geldi.

Steinmeier, burada yaptığı açıklamada, Halep'e saldırıları kınadıklarını belirterek, "Ya Viyana’da başlatılan ve Münih devam edilen barış görüşmelerini yeniden yoluna koyarız ya da şiddetin tırmanmasını ve iç savaşın devam etme riskiyle karşı karşıya kalırız." dedi.

Fransa ile birlikte gerilimin düşmesine katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Steinmeier, bunun için Berlin'de Hicab ile görüşmenin önemli ve gerekli ve olduğunu bildirdi.

ABD ile Rusya arasında görüşmelerin yoğunlaştığını Halep'te çatışmaların durdurulması yönünde bugün bir haber alınmasını ümit ettiğini belirten Steinmeier, görüşmelerin başarıya ulaşması için De Mistura ile çaba sarf edeceklerine işaret etti.

Suriye'deki ihtilafta askeri bir çözümün olmayacağını yineleyen Steinmeier, muhalefetin gergin duruma rağmen delegasyonun bir bölümünü Cenevre’de bırakmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Steinmeier, Berlin'de iyi ve yararlı görüşmelerin gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, 5 yıldan beri devam eden iç savaşta çözüm bulmanın da kolay olmadığını dile getirdi.

"Burada siyasi çözüm için değil, siyasi görüşmelere geri dönülmesi için müzakere ediyoruz" görüşüne yer veren Steinmeier, buna odaklandıklarını ve bunun önünde de Halep’te alevlenen şiddetin bulunduğunu bildirdi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab da Berlin'deki toplantıda Suriye'deki durum ile rejim ve müttefiklerin işlediği suçların görüşüldüğünü belirtti.

Halep'te yapılanlar konusunda haftalar öncesinde uyarılarda bulunduklarını vurgulayan Hicap, Suriye Başbakanı'nın da Halep'e saldırı hazırlığında olduklarını ifade ettiğini anımsattı.

Rusya'nın bile bu açıklamaları kınadığına işaret eden Hicap, "Ancak sadece kınamakla kalındı." ifadesini kullandı.

Geçici ateşkes anlamına gelen çatışmaların durdurulmasının tüm Suriye’yi ve bu anlaşmaya onay veren ılımlı muhalefetin bulunduğu bölgeleri kapsadığını anımsatan Hicap, "Şimdi sadece Lazkiye veya Şam'ın çevresi konuşuluyorsa, bunun uygulanabilir değil." dedi.

BM Güvenlik Konseyinin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğine değinen Hicab, BM'den ateşkesin kontrol edilmesi için bir mekanizma talep etti.

Hicab, bu mekanizmanın ayrıca ateşkesin ihlal edilmesine de karşı çıkmasını istedi.

Esed ile bir siyasi süreci mümkün görmediklerini vurgulayan Hicab, Esed'in Suriye'de bulunduğu sürece terör ve aşırılığın son bulmayacağına dikkati çekti.

Hicab, Suriye'de insani durumun da kötüleştiğini ve geçen yılın aralık ayındaki BM kararının insani yardım kuruluşlarının tüm Suriye'ye girmesini ön gördüğüne işaret ederek, yardımların sadece çok az bir bölümünün insanlara ulaştığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT