1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan Atina'da
Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan Atina'da

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan Atina'da

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan:- "Akseki'ye gitmek, Rize'ye gitmek neyse Yunanistan'a gelmek ve burada yaşayan İstanbullu Rumları ziyaret etmek de aynı mantık çerçevesinde"

A+A-

ATİNA (AA) - Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Atina Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından düzenlenen, ünlü fotoğrafçı Ara Güler'in hayatını anlatan "The Eye of Istanbul" (İstanbul'un Gözü) adlı filmin gösterimine katıldı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras ile görüşen Demircan, daha sonra birçok İslam eserinin de sergilendiği Benaki Müzesi'ni ziyaret etti.

Burada yaptığı açıklamada, Beyoğlu'nun İstanbul'un bir özeti olduğunu belirten Demircan, "Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan değerlerin şu anda bulunduğu mekanlara ziyaretlerde bulunmak ve kültürel iş birliğini sıcak tutmak, çok kültürlü yapıya sahip çıkmak görevimizin bir parçası. Bu çerçevede Akseki'ye gitmek neyse Rize'ye gitmek neyse Yunanistan'a gelmek ve burada yaşayan İstanbullu Rumları ziyaret etmek de aynı mantık çerçevesinde." ifadelerini kullandı.

Sanatçı Thomas Hope'un müzede sergilenen ve iki yüzyıl önce İstanbul'u gezerken çizdiği eskizleri inceleyen Demircan, bu eserlerin Pera Müzesi'nde sergilenmesi için iki müze arasındaki iş birliğine de aracılık etmek istediğini kaydetti.

- "The Eye of İstanbul"a yoğun ilgi

Yönetmenliğini Fatih Kaymak ve yapımcılığını Ümran Safter'in üstlendiği "The Eye of İstanbul" adlı filmin gösterimi akşam saatlerinde Benaki Müzesi'nde gerçekleştirildi. Filmi Demircan, Uras ve Türk diplomatların yanı sıra çok sayıda Yunan sanatsever de ilgiyle izledi.

Filmin yönetmeni Kaymak yaptığı açıklamada, Ara Güler'in sadece bir fotoğrafçı olmadığını aynı zamanda bir filozof ve tarihçi olduğunu dile getirerek, "Film teklifi geldiğinde çok heyecanlandım. Böyle bir ustanın hayat hikayesini anlatmak benim için onur ve gurur kaynağı." şeklinde konuştu.

Sanatseverler film gösterimi sonrasında Ara Güler'in fotoğraflarının sergilendiği galeriyi gezdi.

HABERE YORUM KAT