1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. BİR FETÖ ÜYESİ NASIL KURTULUR?
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR FETÖ ÜYESİ NASIL KURTULUR?

A+A-

Bir FETÖ’cü inanç ekseninde bu labirentten nasıl çıkar, bilemiyorum. Belki bir psikologdan destek alarak, belki bir İslam alimine akıl sorarak. Belki de “TÖVBE ETTİM” deyip, Yaradan’a sığınarak. Olayın bu yönü beni aşar ve hatta çoğumuzu.

Bu yapının içinde bulunanların durumu (yanlış anlaşılmasın aşağılamak maksadım yok) bir madde bağımlısının çaresizliğine denk bile olabilir. Ben “Yüce Rabbim yardımcıları olsun” diyorum.

Meselenin bir de HUKUKİ BOYUTU var. 15 Temmuz gecesi ateşlenen ilk mermi ile zirve yapmış bir boyut. Zekeriya ÖZ’ün muzaffer bir komutan edası ile ortalarda gezindiği, emniyetin koridorlarının “Bilal’i alacağım” meydan okumaları ile yankılandığı 2013 aralığından günümüze uzanan bir süreç. Bu toprakların gördüğü en büyük ihanet çetesinin hikayesi. Hal böyle olunca da, Türk Ceza Kanunu’nun uygulanma sırasını bekleyen onlarca maddesine sıra geldi, nihayet.

Toplumun genelinde “kravat indirimi” olarak bilinen ve mahkemeye karşı saygı göstererek alınan indirimi bu davalarda beklemeyin. İşin içinde vatana ihanet var. Bir de atılan mermiler, halkın üzerine sürülen tanklar sebebi ile canını veren şehitlerin yerlere bulaşmış mübarek kanları. Sanmayın ki o kanlar yerlerden silinip giderken sizin ellerinizden de silinip gidecek. Hatta tam aksi olacak ve o kanlar sizin alnınızda varlığını sürdürecek. Hülasa kravat indirimini unutun.

28 Ekim 2015 tarihinde Milli İrade Gazetesi’nde “KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ” başlıklı bir yazı yazmış ve bu yazıda: “Vicdan ve inanç cephesinde köprüden önce son çıkış neresidir bilemem ama, yasalar yönünden bu son çıkış çok yaklaştı. Birileri Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesini okumalı ve kararlarını bir an önce vermeliler. Yarın çok geç olabilir. Uzun lafa gerek yok. Sen de oku CANIM ABİM. Lütfen sen de OKU.” demiştim.

Konuya hukuk penceresinden bakınca, inanç eksenine nazaran durum daha içinden çıkılabilir görülüyor. Nasıl mı? İzah edeyim.

Gözaltılarda, tutuklamalarda dosyaların içeriğini tam olarak bilemiyorum. Mutlaka yetkili makamlar usûl yönünden gereğini yapıyorlardır. Ancak tüm sanıklar TCK’nın 221. maddesini yabana atmasınlar.

Bu maddenin metni şu şekilde:

Etkin pişmanlık

MADDE 221.- (1) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.

(2) Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi hâlinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(3) Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi hâlinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi hâlinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi hâlinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır.

(5) Etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur. Denetimli serbestlik tedbirinin süresi üç yıla kadar uzatılabilir.

 

Şimdi durup düşünme zamanı. Vicdanının sesine kulak verme ve bir fetullahçı için pek alışık olunmasa da aklı devreye sokma zamanı.

Ceza yargılamasında her sanığın durumu ayrı değerlendirilir ve hüküm ayrı kurulur. Sanıkların, soruşturma dosyalarının ne seviyede olduğuna bakmadan, bu hastalıklı yapının memleketten temizlenmesi için TCK 221. madde hükmünden faydalanmak için ellerini çabuk tutmalarını tavsiye ediyorum.

Devletin babacan eli ve şefkatli yüzü ile tanışmak isteyenler için kapı her zaman açıktır. Üç gün sonra bu yasal düzenlemede yapılacak küçücük bir değişiklikle soruşturmada etkin pişmanlık gösterenlerin yüzüne gün doğabilir.

Sözün özü; ceza yargılamasında ÇOK GEÇ DİYE BİR ŞEY YOKTUR, YETERKİ SEN GEÇ KALMA. Gel şimdi BİR FETÖ ÜYESİ NASIL KURTULUR sorusunun cevabını sen ver ve diğerlerine de örnek ol.

 

ERDOĞAN ve AĞRALI' yı ANLAYABİLMEK başlıklı yazımı okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.pusulahaber.com.tr/erdogan-ve-agraliyi-anlayabilmek-5029yy.htm

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum