Birleşik  İhanet  Emirlikleri

Birleşik İhanet Emirlikleri

Bugüne kadar işgal ve zulme sessiz kalarak Filistin davasına ihanet eden Arap devletlerinin çıbanbaşı durumundaki Birleşik Arap Emirlikleri’nin “normalleşme” adı altında İsrail’le yaptığı anlaşma İslam dünyasını ayağa kaldırdı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail’le “normalleşme” adı altında yaptığı ihanet anlaşmasına İslam dünyasından tepki yağıyor

Ortadoğu’da Başta Filistin davası olmak üzere İslam dünyasıyla ilgili meselelerde duyarsız kalan bununla da yetinmeyip kalmayıp adeta batılıların ve İslam düşmanlarının politikalarına hizmet eden BAE, Mısır, Suudi Arabistan ve Bahreyn dörtlüsünün çıbanbaşı durumundaki BAE’nin İsrail’le normalleşme adı atlında yapığı anlaşma İslam dünyasının tepkisini çekti. Anlaşma Filistin meselesine ve Müslümanlara açık bir ihanet olarak değerlendirildi.

NORMALLEŞTİ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail'in, uzun yıllar perde arkasında geliştirdikleri ilişkilerinin resmi bir şekilde normalleşeceği ve çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalayacakları duyuruldu. ABD tarafından, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, "İsrail ve BAE arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi için anlaşmaya varıldı." ifadesi kullanıldı. BAE başta olmak üzere Körfez ülkelerinin, özellikle son yıllarda resmi yollarla ve aleni bir şekilde, tarihinin en sağcı hükümetinin iktidarda olduğu İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için adeta birbirleriyle yarıştığı görülüyordu. Bölge halklarının "Filistin ve diğer Arap topraklarının işgalcisi" olarak gördüğü İsrail'le, Arap ülkelerinin normalleşme sürecinin, özellikle son üç yılda davetler, ziyaretler, toplantılar, bildiriler ve etkinlikler aracılığıyla hızlanması dikkati çekiyordu.

NETANYAHU, TARİHİ OLARAK YORUMLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin arabuluculuğunda Tel Aviv ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasını tarihi bir adım olarak değerlendirdi. Netanyahu sosyal medya hesabından BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmayı duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın twitini alıntılayarak, “Bu tarihi bir gün” değerlendirmesi yaptı.

RİVLİN, ABU DABİ VELİAHT PRENSİ ZAYİD'İ İSRAİL'E DAVET ETTİ

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i İsrail'e davet etti.İsrail Maariv Gazetesi'nin haberine göre, Rivlin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasının bölgedeki yeni operasyonlar için stratejik ve önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Anlaşmadan ötürü, ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i tebrik eden Rivlin, "Bu anlaşma, önemli ve harika bir başarıdır." ifadesini kullandı.

MESCİD-İ AKSA İMAMI SABRİ: BU DAHA ÖNCE GİZLİ YAPILIYORDU ŞİMDİ ALENİ OLDU

İslam aleminden BAE’ye tepki yağdı. Anlaşmanın açık bir ihanet olduğu vurgulandı. Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetine halel getiren hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini bildirdi. Sabri, Mescid-i Aksa'nın sadece Müslümanlara ait olduğunu, diğer dinlerin bu mescitle bir bağının olmadığını belirtti. "Mescid-i Aksa'nın kutsallığına halel getiren hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz." diyen Sabri, "BAE'nin ya da başkalarının İsrail ile normalleşmesi yeni bir şey değil. Bu daha önce gizli yapılıyordu şimdi aleni oldu." ifadesini kullandı.

 ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ ÜYESİ TLAİB:  ENAYİ YERİNE KONULMAYACAĞIZ

ABD Temsilciler Meclisinin Müslüman üyelerinden Filistin asıllı Rashida Tlaib, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasına tepki gösterdi. Tlaib, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Diğer bir Trump-Netanyahu anlaşmasıyla enayi yerine konulmayacağız." ifadesini kullandı.

FKÖ GENEL SEKRETERİ'NDEN ARAP BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ'NE İSTİFA ÇAĞRISI

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasını kınayan açıklama yapmadığı takdirde istifa etmesi gerektiğini belirtti. Filistin Televizyonuna konuşan Ureykat, İsrail-BAE anlaşmasını Filistin halkının sırtından vurulması olarak nitelendirdi. Filistin topraklarının geleceği hakkında karar verecek olanların Filistinliler olduğunu belirten Ureykat, "Ebu Gayt'ın, İsrail-BAE anlaşmasını kınayan bir açıklama yapması gerekiyor. Bunu yapmadığı takdirde istifa etmelidir." dedi. 

DÜNYA MÜSLÜMAN ALİMLER BİRLİĞİ'NDEN BÜYÜK İHANET" AÇIKLAMASI

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail ile anlaşmasını, büyük ihanet olarak değerlendirerek, tepki gösterdi. Birlik'ten yapılan yazılı açıklamada, "(İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu ile (Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed) Bin Zayid anlaşması büyük ihanettir. Bu anlaşma, Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa ve Filistin haklarına karşı işledikleri suçlara karşı verilmiş büyük bir ödül." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, anlaşmanın içerdiği işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planının geçici olarak ertelenmesi durumu ise BAE'nin "İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria üzerindeki egemenliğini genişletme hakkının dolaylı olarak tanıması" anlamına geldiği kaydedildi. İslam dünyasının "stratejik bir yol haritasıyla ilk davamız olan Filistin meselesini korumak adına bu anlaşmayı reddetmesi" gerektiği belirtilen açıklamada, tavizler konusunda da kararlı bir duruş sergilemesi çağrısında bulunuldu. "İslam aleminin, sel pisliği gibi bu tür ihanetlerle kararlılığını zayıflatmaması gerekir. Hak, her daim kalan ve kazanandır."  ifadelerine yer verilen açıklamada, siyasi, akademisyen ve düşünürlerin Filistin davasına karşı görevlerini yerine getirmesi, Filistinlilerin ise davalarını korumak için çabalarını mevcut tüm imkanlarla birleştirmesi çağrısı yapıldı.

FİLİSTİN, ABU DABİ’DEKİ BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇEKTİ

Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile normalleşme anlaşmasına tepki için Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çekti.  Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde, İsrail ile normalleşme anlaşması yapan Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) protesto etti. Yatta beldesinde bir grup Filistinli, BAE bayrağını ateşe verirken, Nablus kentinde de ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Bin Zayid’in posterleri yerlerde çiğnendikten sonra Filistinlilerce ateşe verildi. Gazze Şeridi’nin merkez bölgesinde de cuma namazından sonra BAE’nin normalleşme anlaşması protesto edildi.

LİBYA'DAN TEPKİ: ŞAŞIRTMAYAN BİR İHANET

Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Amari Zayid, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile ilişkileri normalleşme konusunda anlaşmaya varmasını "şaşırtmayan bir ihanet" olarak değerlendirdi. Zayid, El-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, BAE-İsrail anlaşması için, "BAE devletçiğinin şaşırtmayan bir ihanetidir. Libya, Suriye ve Yemen'de sürdürdüğü yıkıcı rol ile Katar, Filistin ve bölgenin özgür halklarına ambargo uygulamasının doğal bir sonucudur." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ: ABU DABİ İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ ASKIYA ALABİLİRİZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nde kıldı ve namazın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmaya değinen Erdoğan, şöyle konuştu: "Tabii bir başka gelişme daha var. O da özellikle üçlü adım İsrail. İsrail'le şu anda burada gerek Mısır gerek Yunanistan arasındaki dayanışma ve bir taraftan da Filistin'e yönelik atılan adım yenilir, yutulur bir adım değil. Şimdi Filistin, büyükelçiliğini galiba kapatıyor ya da geri çekiyor. Şu anda aynı durum bizim için de geçerli. Ben de Dışişleri Bakanıma talimatı verdim. Dedim ki, "Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veyahut da bizim de büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir. Çünkü biz Filistin halkının yanındayız. Filistin'i de hiçbir zaman yedirmedik, yedirtmeyeceğiz."

İRAN, İSRAİL-BAE ANLAŞMASINI KINADI

İran Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşmasını kınayarak, "stratejik aptallık" olarak nitelendirdi.  İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yayınlanan bildiride, İsrail-BAE anlaşmasının bölgedeki "direniş cephesini" güçlendirecek stratejik bir "aptallık" olduğu belirtildi.

MISIRLI ESKİ MİLLİ FUTBOLCUDAN BAE-İSRAİL NORMALLEŞMESİNE TEPKİ

Mısırlı eski milli futbolcu Muhammed Ebu Trika, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail ile anlaşmasına tepki olarak "Filistin'in ve Mescid-i Aksa'nın kurtulması için maskelerin düşmesi önemlidir." dedi. Ebu Trika, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Filistin davası devlet başkanlarının ya da devletlerin anlaşması değil, halkların bilinçlenmesi meselesidir." ifadelerini kullandı.

LÜBNANLI DÜRZİ LİDER CANBOLAT:TRUMP'IN ÇIKARINA OLACAK SEÇİM MANEVRASIDIR"

Lübnan'daki Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolat, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşmasını ABD Başkanı Donald Trump'ın çıkarına bir "seçim manevrası" olarak nitelendirdi. İsrail'in Kudüs kenti ve Suriye toprakları olan Golan Tepelerine yönelik işgaline de değinen Canbolat, "Tıpkı Nazilerin Paris ve Fransa işgali gibidir. Umuyorum ki Araplar, tüm Filistin'i kaybetmeden önce uyanırlar." değerlendirmesinde bulundu.

ÜÇÜNCÜ ARAP ÜLKESİ

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün büyük atılım. İki muhteşem dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması." ifadelerini kullanmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da sosyal medya hesabından ABD Başkanı Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu tarihi bir gün” değerlendirmesi yapmıştı. BAE resmi ajansı WAM'ın haberinde ise İsrail ile BAE'nin, ilişkilerin tesisi için "ortak bir yol haritası" belirleme konusunda anlaştığı ve iki ülkeden yetkililerin ilerleyen haftalarda bir araya gelerek farklı alanlarda ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.