1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bm Yardım Çağrısını Yineledi
Bm Yardım Çağrısını Yineledi

Bm Yardım Çağrısını Yineledi

BM, bu yıl dünya genelinde yaklaşık 101 milyon kişiye ulaşabilmek için talep edilen yardımın sadece yüzde 26'sının finanse edildiğini bildirdi- BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü O'Brien:- "Zamana karşı yarı

A+A-

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde korumaya muhtaç yaklaşık 101 milyon insana acil yardım yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan 23,5 milyar dolarlık finansmanın sadece dörtte birinin karşılandığını belirterek, yardım çağrısını yineledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) yapılan açıklamada, geçen yılın aralık ayında BM ve ortaklarının, BM 2017 Küresel İnsani Yardım Planı kapsamında, dünya genelinde acil yardım ve korumaya muhtaç 92,8 milyon insana ulaşabilmek için 22,2 milyar dolarlık yardım çağrısı yaptığı ancak 2017'de dünyada ortaya çıkan yeni çatışmalar ve doğal afetler üzerine 8 milyon kişiye daha ulaşılabilmesi için bu rakama 1,3 milyar dolar eklendiği belirtildi.

Böylelikle toplam yardım çağrısının yaklaşık 101 milyon kişi için 23,5 milyar dolar olarak yeniden belirlendiği anımsatılan açıklamada, şu ana kadar bu miktarın ancak yüzde 26'sının karşılanabildiğinin altı çizildi.

Açıklamaya göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin orta kesimindeki Kasai bölgesindeki şiddet olaylarının aniden tırmanışa geçmesi, Kenya'daki kuraklık, Madagaskar ve Mozambik'deki tropikal kasırgalar ve Peru'daki sel felaketleri, BM'nin yardım talebini yenilemesinde önemli faktörler oldu.

Nijerya'nın kuzeydoğusu, Somali, Güney Sudan ve Yemen'de 20 milyon kişinin halen açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, donör ülkelere çağrıda bulunarak, "Zamana karşı yarışıyoruz. İnsanların hayatı ve mutlulukları bizim kolektif desteğimizi artırmamıza bağlı." ifadesini kullandı.


HABERE YORUM KAT