1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. BM'den Filistinli mülteciler için yardım çağrısı
BM'den Filistinli mülteciler için yardım çağrısı

BM'den Filistinli mülteciler için yardım çağrısı

UNWRA, Filistinli mülteci çocukların okula başlayabilmesi için Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'ten 80 milyon dolar yardım istedi

A+A-

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'ten 500 bin Filistinli mülteci çocuğun ağustos ayında okula başlayabilmesi için 80 milyon dolar yardım istedi.

UNRWA Başkanı Pierre Krahenbühl, düzenlediği basın toplantısında, söz konusu Körfez ülkelerinin geçen yıl bütçesinde 101 milyon dolarlık açık olan kuruluşun imdadına yetiştiğini ve bu yıl da cömertliklerini yineleyeceklerini umduğunu belirtti.

Krahenbühl, hayatlarını kamplarda geçiren Filistinli mülteci çocuklar için eğitimin önemine dikkati çekerek bunun onlara gelecek için umut verdiğini söyledi.

Kuruluşun uzun yıllardır maddi sıkıntılarla mücadele ettiğini belirten Krahenbühl, geçen yılki krizin kendilerine, ekonomik sıkıntılar tekrar etmeden önce sene başından önlemler almayı öğrettiğini kaydetti.

Kuruluşun bütçesindeki 101 milyon dolarlık açık nedeniyle geçen yıl eğitime neredeyse geç başlanacaktı.

UNRWA'nın idaresinde Batı Şeria, Gazze, Ürdün, Lübnan ve Suriye'de Filistinli çocuklar için 22 bin eğitimcinin görev yaptığı 700 okul bulunuyor.

HABERE YORUM KAT