1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. BMGK Halep'i görüştü
BMGK Halep'i görüştü

BMGK Halep'i görüştü

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Feltman:- "Suriye'de savaş suçu işleyenlerin BMGK tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi talebimizi yeniliyoruz"- BM Acil Durumlar Koordinatörü O'Brien:- "BM Güvenlik Konseyi'ne sorum ş

A+A-

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiltere'nin talebi üzerine Halep'te artan şiddeti görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda bölgedeki son duruma ilişkin BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman üyelere sunum yaptı.

Suriye rejiminin son iki haftada Halep'e düzenlediği hava saldırılarının "tüm savaşın en şiddetli saldırısı" olduğunu kaydeden Feltman, tüm taraflara çatışmaların durması anlaşmasına Halep'in de dahil edilmesi çağrısını yaptıklarını söyledi.

"Rusya ve ABD'nin, ülke genelindeki çatışmaların durması anlaşmasının Halep'e de uygulanacağına yönelik açıklamalarını not ettik" diye konuşan Feltman, tarafların bu karara hemen uymasını beklediklerini dile getirdi.

Savaş taktiği olarak insanların aç bırakılmasının, hastanelere kasıtlı saldırmanın savaş suçu olduğunu vurgulayan Feltman, "Suriye'de savaş suçu işleyenlerin BMGK tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi talebimizi yeniliyoruz." dedi.

- "Daha ne kadar bekleyeceksiniz?"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien da Konsey'deki konuşmasında Halep'teki ölümler ve yıkımlardan "dehşete düştüğünü" söyledi.

Halep'in doğusunda 300 bin kişinin bir sonraki hava saldırısının ne zaman geleceği korkusuyla yaşadığını, batıda ise yaklaşık 1,3 milyon kişinin bomba korkusuyla sığınak ve bodrumlara sığındığını anlatan O'Brien, Halep halkının yaşam şartlarının tasvir edilemeyecek şekilde zor olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nden bu trajediye son vermelerini isteyen O'Brien, "BM Güvenlik Konseyi'ne sorum şu: Suriye halkının çektiği bu utanç verici ve acımasız krizi sonlandırmak için kaç kişinin daha ölmesini ve ne kadar daha acı çekilmesini bekleyeceksiniz?"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT