Bosnalı Sırp Lidere Abd'den Vize Engeli

Bosnalı Sırp Lidere Abd'den Vize Engeli

ABD Başkanlığına seçilen Trump'un yemin törenine davet edildiğini öne süren Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik'in ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliğine yaptığı diplomatik vize başvurusu reddedildi

SARAYBOSNA (AA) - ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'un yemin törenine davet edildiğini ileri süren Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in vize başvurusu reddedildi.

Sırp Cumhuriyeti Radyo-Televizyonuna (RTRS) açıklamada bulunan Dodik, ABD Büyükelçiliğine yaptığı diplomatik vize başvurusunun "bu törene Bosna Hersek'i temsilen katılamayacağı" gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

Dodik, Trump'un seçim ekibindeki bazı kişiler tarafından törene davet edildiğini savunarak, vize başvurusunun reddedilmesine ilişkin "O zaman Bosna Hersek'in diplomatik pasaportu ne işe yarıyor? Gelecek yıl Sırbistan pasaportum ile seyahat edeceğim." ifadelerini kullandı.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hoyt Brian Yee ile telefonda görüştüğünü ve Yee'nin kendisine izledikleri siyasetten vazgeçme ve savcılığın ifade verme davetine uyma çağrısında bulunduğunu hatırlatan Dodik, "nutuk" olarak nitelendirdiği bu konuşmanın ABD'nin Saraybosna Büyükelçisi Maureen Cormack tarafından yönetildiğini iddia etti.

Dodik, Bosna Hersek'teki krizin asıl sebebinin ABD yönetimi olduğunu ve artık Bosna Hersek'i rahat bırakmalarını Yee'ye de söylediğini aktararak, görüşmenin ertesi günü diplomatik vize başvurusunun "törene Bosna Hersek'i temsilen katılmadığı" gerekçesiyle reddedildiğini sözlerine ekledi.

Sırp siyasetçi, geçtiğimiz günlerde Trump'un yemin törenine davet edildiğini öne sürmüş, Dodik'in bu iddiaları ülke kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.