1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bozdağ: 20 Temmuz yargı bakımından milattır
Bozdağ: 20 Temmuz yargı bakımından milattır

Bozdağ: 20 Temmuz yargı bakımından milattır

Adalet Bakanı Bozdağ, "20 Temmuz 2016, Türk yargısı bakımından yeni bir dönemin başladığı gün, milattır. Yargıda yeni bir dönem başlıyor. Yargıda yeni dönemin adı istinaf yargılamasının başlamasıdır." dedi

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda tutuklu ve hükümlülerin ürettiklerinin sergilendiği Ürün ve El Sanatları Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, istinaf mahkemelerinin (bölge adliye mahkemeleri) 20 Temmuz'da faaliyete geçeceğini hatırlattı.

İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesinin, Türkiye'de yargılamaların hızlanmasına katkıda bulunacağı gibi, kararların doğru olmasına da çok büyük katkı sağlayacağını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"20 Temmuz 2016, Türk yargısı bakımından yeni bir dönemin başladığı gündür. Tarihi bir gün, yargı bakımından milattır. Yargıda yeni bir dönem başlıyor. Yargıda yeni dönemin adı istinaf yargılamasının başlamasıdır. Cumhuriyet döneminde, yargı alanında çok büyük reformlar yapılmamıştır. En büyük reformlar şüphesiz ki devletimizin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ve onun kararlılığıyla olmuştur. Ondan sonraki dönemde yargı ile ilgili yapılan önemli değişiklikler var. Ama Cumhuriyetin başında yapılan, yaşanan büyük yapısal dönüşüm gibi bir dönüşüm söz konusu değil. Tabiri caizse tamirat, tadilat cinsinden değişiklikler."

İstinaf mahkemelerinin çok şeyi kolaylaştıracağını vurgulayan Bozdağ, "Milletimizin lehine olacak, hukuk devletimizi güçlendirecek, yargıya olan güveni daha ileri noktalara taşıyacak, geciken adalete yönelik şikayetleri önemli ölçüde azaltacak." dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT