1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları
Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları

Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları

Brezilya Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin başkanı Maranhoa, Rousseff'in yargılanmasının önünü açan gensoruyu iptal kararını geri çekti- Kongre'nin üst kanadı Senato, Rousseff'in azil süreciyle ilgili önergeyi bugün oylayacak- Rousseff, azil

A+A-

SANTO DOMIMNGO (AA) - Brezilya'da Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin yeni ve geçici başkanı Waldir Maranhao, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yargılanmasının önünü açan, geçen ay Temsilciler Meclisi'nde onaylanan gensoruyu iptal kararını geri çekti.

Maranhao, pazartesi günü, milletvekillerinin Rousseff'in azil sürecinin başlamasını onayladığı gensoruyu 17 Nisan'da yapılan oturumlarda ve oylamadaki usulsüzlükler gerekçesiyle iptal etmişti.

Yerel medya, Temsilciler Meclisi Başkanı Maranhao'nun "Rousseff'in azlini destekleyen partisinden ihraç edilme korkusuyla" iptal kararından vazgeçtiğini yazdı.

Kongre'nin üst kanadı Senato'nun Başkanı Renan Calheiros ise Maranhao'nun iptal kararının "vakitsiz" olduğunu belirterek Senato'daki oylamanın planlandığı gibi bugün yapılacağını belirtti.

Diğer yandan, Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, Senato'da hakkında "yolsuzluk davası açılıp açılmaması" için yapılacak oylama öncesi, azil sürecinin durdurulması için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

Rousseff yanlıları da Devlet Başkanı'na desteklerini göstermek için Brezilya sokaklarına döküldü. Ülkenin farklı kentlerinde toplanan protestocular, lastik yaktı ve barikatlar kurdu.

2014'teki devlet başkanlığı seçimleri öncesi, bütçe açığını saklamak için mali kuralları ihlal etmekle suçlanan Rousseff hakkında Senato'dan yargılanması yönünde karar çıkarsa Brezilya Devlet Başkanı 180 güne kadar görevinden uzaklaştırılabilir. Bu durumda, Rousseff'in görevini Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer'in üstlenmesi bekleniyor. Rousseff, yargılamada suçlu bulunursa Temer, devlet başkanlığını 2018'de düzenlenecek seçimlere kadar yürütecek.

Brezilya Devlet Başkanı Yardımcısı Temer ve Temsilciler Meclisi'nin eski Başkanı Cunha Eduardo da yolsuzlukla suçlanıyor.

Temsilciler Meclisi'nin eski Başkanı Cunha Eduardo, görevini devlete ait Petrobras şirketiyle ilgili yolsuzluk soruşturmasını saklamak için kullandığı gerekçesiyle 5 Mayıs'ta geçici olarak görevden alınmıştı. Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yardımcısı Michel Temer ve Cunha'yı görevden alınması için kendisine komplo kurmakla suçlamıştı.

Devlet Başkanı Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Başlangıcı 2014 yılına dayanan soruşturma kapsamında şu ana kadar aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının da bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı.


HABERE YORUM KAT