1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları
Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları

Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları

Senato'da Rousseff'in azil süreci için yapılan oturum, 18 saattir devam ediyor

A+A-

BRASİLİA (AA) - Brezilya'da Kongre'nin üst kanadı Senato'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in azil süreciyle ilgili oturum, 18 saattir sürüyor.

Senato'daki oturumun başlamasından bu yana 18 saatten uzun süre geçmesine rağmen 70'den fazla senatörün, söz almak istemesi nedeniyle oylamaya henüz geçilmedi.

Senatodaki 81 milletvekilinin salt çoğunluğu, Rousseff'in yolsuzluktan yargılanması için "evet" oyu verirse Devlet Başkanı Rousseff 180 günlüğüne görevinden alınacak.

2014'teki devlet başkanlığı seçimleri öncesi, bütçe açığını saklamak için mali kuralları ihlal etmekle suçlanan ve bu nedenle azledilmek istenen Rousseff, yargılama sürecinde yerini 6 aylığına yardımcısı Michel Temer'e bırakacak. Rousseff yargılamada suçlu bulunursa Temer, devlet başkanlığını 2018'de düzenlenecek seçimlere kadar yürütecek.

Temer de devlete ait Petrobras şirketiyle ilgili yolsuzluklara karışmakla suçlanıyor.

Yüksek Mahkeme, Rousseff'in dün yaptığı azil sürecinin durdurulması başvurusunu reddetmişti.

Devlet Başkanı Rousseff, aynı zamanda 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddialarıyla karşı karşıya.

Başlangıcı 2014 yılına dayanan soruşturma kapsamında şu ana kadar aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının da bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı.

HABERE YORUM KAT