1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bu cemiyet milletin diriliş öyküsünün önemli sayfalarından biridir'
'Bu cemiyet milletin diriliş öyküsünün önemli sayfalarından biridir'

'Bu cemiyet milletin diriliş öyküsünün önemli sayfalarından biridir'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti hakkında, "Bu cemiyet, ezilerek dünyadan koparılmaya çalışılan bir milletin diriliş öyküsünün en önemli sayfalarından birisidir." dedi

A+A-

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti hakkında, "Bu cemiyet, ezilerek dünyadan koparılmaya çalışılan bir milletin diriliş öyküsünün en önemli sayfalarından birisidir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti'nin önemli hizmetler yaptığını belirterek, "Bu cemiyet, bir değirmen taşının altına konulmuş gibi, ruh köklerinden kopartılarak, ezilerek dünyadan koparılmaya çalışılan bir milletin diriliş öyküsünün en önemli sayfalarından, safhalarından birisidir." dedi.

Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İlim Yayma Cemiyeti'nin 65. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni ve 61. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

İlim Yayma Cemiyeti'nin, Türkiye ve İslam dünyası çok zor bir dönemden geçerken, bu milletin yeniden kökleriyle buluşması ve kökleri üzerinden ayağa kalkması için uğraşan en önemli kurumlardan olduğunu anlatan Kurtulmuş, cemiyeti "Türkiye'de kurulan bütün hayır kurumlarının anası" olarak tanımladı.

Cemiyetin oldukça başarılı çalışmaları bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, cemiyetle büyüyen birisi olarak emeği geçenleri rahmetle andığını aktardı.

Numan Kurtulmuş, 5 kardeş olduklarını ifade ederek, İlim Yayma Cemiyeti'ni "6. kardeş" şeklinde tanımladı. Kurtulmuş, "Babam için sanıyorum en değerli kardeşimizdi. Bayramlarda vaktini bizden çok buraya harcardı. Geceleri kalkar gider, yurtlarda çocuklarla ilgilenirdi." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu okullar için mücadele eden kişileri, yaşanan zorlu süreçleri iyi hatırladığını anlatarak, şunları kaydetti:

"İlkokula giderken, babam alışmam için beni Fatih'teki imam hatibe götürürdü. Ufacık bir yurt. Havasız salonda münazara, tiyatro gösterileri olurdu. Babam bana şunu söylerdi, 'Bu çocukların arasından bir gün gelecek nice büyük hoca, nice vali, hakim, milletvekili, bakan, başbakanlar, ülkeyi yönetenler çıkacak.' Ve bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı buradan çıkan, yetişen biri oldu."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT