1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Bursa'da 560 yıllık hamam müzeye dönüştürüldü
Bursa'da 560 yıllık hamam müzeye dönüştürüldü

Bursa'da 560 yıllık hamam müzeye dönüştürüldü

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bahçesinde yer alan ve restore edilerek müzeye dönüştürülen binada, okulun 148 yıllık geçmişine ait eserler sergileniyor

A+A-

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, 148 senelik geçmişi bulunan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ait eserlerin sergilendiği müze olarak ziyarete açıldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, dönemin Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından 1868 yılında yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla ıslahhane olarak açılan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 148 yıllık tarihine ait eserler, okulun bahçesindeki Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, bıçakçılık, hamam, tarım, vakıf eserleri ve büyük tarih müzelerini de kente kazandıracaklarını bildirdi.

Bursa'nın değerlerini gün güzüne çıkarmak amacıyla binlerce yıllık arkeolojik bölgelerden 2 bin 300 senelik Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapıların ayağa kaldırılmasına kadar her alanda yoğun bir çalışma sergilendiğini vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediyesi, müzecilik alanında da marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Arkeopark ve Cumalıkızık Köy Müzesi ile müzecilikte referans alınan bir kurum haline gelen Büyükşehir Belediyesi, bir müze de Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kazandırdı. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adını alan okulun bahçesindeki 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, Büyükşehir Belediyemiz tarafından restore edildi. Restore edilen tüm tarihi yapıları yaşayan mekanlar haline getiren Büyükşehir Belediyemiz, bu tarihi hamamı da okulun 148 yıllık tarihine ışık tutan bir müzeye dönüştürdü."

Altepe, kendisinin de mezun olduğu Bursa'nın en köklü okuluna böyle bir eser kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Okul Müdürü Yusuf Ay da 10 mesleki alanda 3 bin öğrencisi ve 280 personeli bulunan okula böyle bir müze kazandırılmasından dolayı Altepe'ye teşekkür etti.

Daha sonra Altepe, kurdeleyi keserek açtığı 5 bölümden oluşan müzeyi beraberindekilerle gezdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT