1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Bursa'da Zaman" şairi anısına sempozyum
"Bursa'da Zaman" şairi anısına sempozyum

"Bursa'da Zaman" şairi anısına sempozyum

Osmangazi Belediyesi tarafından Ahmet Hamdi Tanpınar anısına ilk kez düzenlenen sempozyumda, merhum şair ve yazarın edebiyatçı kişiliği ele alındı

A+A-

BURSA (AA) - "Bursa'da Zaman" şiiri ve "Beş Şehir" adlı denemesiyle de tanınan merhum şair ve yazar Ahmet Hamdi Tanpınar anısına, Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyum düzenlendi.

Ördekli Kültür Merkezi'ndeki "Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu"nun açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 15 yıldır "Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması"nı organize ettiklerini, şimdi de ilkini düzenledikleri sempozyumu uzun yıllar sürdürmek istediklerini söyledi.

Yarışma ve sempozyumların katılan kişilere büyük değerler kazandırdığını, bu etkinliklerin Bursa sınırlarını aşarak uluslararası boyuta taşındığını belirten Dündar, "Bu yılki deneme yarışmasına 331 eser sahibi katıldı. Önümüzdeki hafta yarışmanın sonuçlarını duyuracağız." dedi.

Dündar, seneye sempozyumun ikincisini düzenleyeceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki yıl yapılacak Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması'nın sonuçlarını sempozyumla bütünleştireceğiz. Bunun arkasından Ahmet Hamdi Tanpınar Akademi adında bir çalışma atölyesi kuracağız. Bunları kurumsal hale getirerek, burada fikir üreten ve konuyla ilgili kişileri bir araya getiren bir merkez oluşturacağız. Edebiyat yarışması, sempozyum, akademi. Artık fakülteye, üniversiteye doğru gidiyor. Hocalarımız ona göre hazırlıklı olsun. Bunu yapacak olan sizlersiniz. Bunun altyapısını oluşturuyoruz. Sempozyum münasebetiyle bir takım halinde 15 kitabı bir araya getirdik. Bu etkinlikle Ahmet Hamdi Tanpınar anısına bir pul ve kartpostal basıldı."

Tanpınar ile ilgili çok sayıda çalışması bulunan Prof. Dr. Birol Emil de merhum şair ve yazarın, kültür bakımından benzersiz ve rakipsiz biri olduğunu ifade etti.

Emil, Tanpınar'ın edebiyatçı kişiliğine değinerek, "Hem bizi hem de Avrupa'yı çok iyi bilir. Bu itibarla çok yüklü kültürünü, estetik zevkini, dikkatini, sezgisini her an konuşturan bir şahsiyettir. Bursa için ne büyük talihtir ki böyle büyük bir fikir adamının eserlerine mal olmuştur. Bursa, Tanpınar'ın Bursa'ya dair yazdıklarıyla bilhassa 'Beş Şehir' adlı yegane şaheserin Bursa bölümünde, bir defa daha onun şiiri, nesri ve sanatı tarafından fethedilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Sempozyum, Abdullah Uçman, Beşir Ayvazoğlu gibi edebiyatçıların "Tanpınar'ın Ders Notları", "Beş Şehir Niçin ve Nasıl Yazıldı?", "Yekpare Geniş Bir Anın Parçalanmaz Akışında Bursa" konularındaki sunumlarıyla devam etti.

HABERE YORUM KAT