1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bursa'daki terör saldırısı
Bursa'daki terör saldırısı

Bursa'daki terör saldırısı

Vali Karaloğlu, kadın teröristin üzerindeki düzeneği patlatması sonucu gerçekleşen terör saldırısının meydana geldiği bölgedeki esnafı ziyaret etti- Karaloğlu: - "Ulu Cami'nin duvarını kirletecek kadar azmış bir terörün Bursa'da birlik ve beraberliğimize,

A+A-

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, kadın teröristin üzerindeki düzeneği patlatması sonucu gerçekleşen terör saldırısının meydana geldiği bölgedeki esnafı ziyaret etti.

Cuma namazını Ulu Cami'de kılan Vali Karaloğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve bazı milletvekilleri ile saldırının olduğu bölgedeki esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Karaloğlu, esnaf ziyaretlerinin ardından tarihi Bursa Kapalı Çarşı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, çarşamba günü yaşanan menfur terör saldırısında Bursa'dan herhangi bir can kaybının yaşanmamasının tek teselli olduğunu söyledi.

Olayda yaralananların tedavisinin devam ettiğini belirten Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Çok şükür hayati tehlikesi olan yok. Yaralalıların bir kısmı taburcu oldu, bir kısmı da yakında taburcu olacak. Ulu Cami'nin duvarını kirletecek kadar azmış bir terörün, Bursa'da birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize kast edecek şekilde, kentin en dinamik ve tarihi bölgesi, sivil insanların alışveriş için bulunduğu bir bölgede, bir teröristin üzerindeki düzeneği patlatarak kendisini havaya uçurması, çok düşündürücüdür."

- "Esnafın bütün zararı, devletimiz tarafından karşılanacak"

Karaloğlu, saldırıdan sonra Bursa halkının, esnafının kenetlenmesi, birlik ve beraberlik göstermesi ve teröre karşı direncinin takdire şayan olduğunu ifade ederek halkı ve esnafı tutumlarından dolayı kutladığını dile getirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da dün esnafı ziyaret ettiğini hatırlatan Karaloğlu, şunları söyledi:

"Onların talimatları, esnafa sözü oldu. Esnafın doğan bütün zararı, devletimiz tarafından karşılanacak. Esnafın bir talebi yok. Bunun da özellikle altını çizmek istiyorum ama biz devlet olmanın gereğini yerine getirerek onların doğan bütün zararını karşılamış olacağız. Bursa, bir metropol şehir, Türkiye'nin her bölgesinden insan yaşıyor ve bu şehirde yaşayan herkes, birlik, kardeşlik içinde yaşamına devam edecek. Bursa halkı, aslında 'Bu saldırılara rağmen inadına kardeşlik, barış, muhabbet' dedi."

- "Terörü ve teröre destek olan bütün unsurları lanetliyoruz"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay da birlik ve beraberlik mesajı vermek için çarşı esnafını ziyaret ettiklerini aktardı.

"Bursa iş dünyası olarak terörü ve teröre destek olan bütün unsurları lanetliyoruz" diyen Burkay, payitahta başkentlik yapmış Bursa'nın kesinlikle bu tarz terör saldırılarıyla sinecek bir bölge olmadığına işaret etti.

Türkiye'de en ufak terör unsurları temizlenene kadar mücadelenin devam edeceğini dile getiren Burkay, şunları kaydetti:

"Türk milleti bu mücadelede kesinlikle bir yılgınlık göstermeyecektir. Bursa olarak bugün Ulu Cami'de cuma namazımızı kıldık. Hergünkünden çok daha doluydu. Bugün çarşılarımız, her zamandan daha çok dolu ve dolu olmaya devam edecek. BTSO olarak bütün oda ve borsalarla bu bölgede alışveriş günleri başlattık ve bu 1 ay sürecek. Buradan alışveriş yapan tüm halka 10'dan fazla araba, bilgisayar, telefonlar, birçok hediyeleri çekilişe dahil ettik. Burada hem kent ekonomisini canlandırmak hem de esnafın ekonomisine katkıda bulunmak için bu adımı atmıştık. Bundan sonra bir aylık dönemde ben hem Bursa hem çevre illerden gelen bütün Türk milletini bu günlere daha fazla ilgi göstermeye davet ediyorum. İnşallah bu terör saldırıları, terör Türkiye'nin gündeminden bir an önce çıkacak ve terörle ilgili en ufak unsurlar ortadan kalkana kadar bu mücadele devam edecektir."

HABERE YORUM KAT