1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çankırı Valisi Özcan:
Çankırı Valisi Özcan:

Çankırı Valisi Özcan:

"Sözcü adlı gazetenin 01.05.2016 Pazar günü yayınlanan nüshasında yer alan 'Bekletin Şehidi Doğum Günü Kutlaması Bitsin, Bakan Gelecek!' şeklindeki başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır"

A+A-

ÇANKIRI (AA) - Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Sözcü gazetesinde yer alan 'Bekletin Şehidi Doğum Günü Kutlaması Bitsin, Bakan Gelecek!' başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Özcan, Sözcü gazetesinin bugünkü sayısında çıkan haberle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Çankırı'nın bir evladını kaybetmenin acısını yaşadığını kaydetti.

Özcan, açıklamasında şehit Uyanık'ın cenazesinin, ailesinin isteği üzerine ikindi namazından sonra defnedildiğini belirterek, "Şehidimiz Uyanık'ın naaşı eşi, muhterem annesi, babası, kardeşleri ve yakınlarının özellikle il dışından Ankara ve İstanbul'dan cenazeye katılacak akrabalarının bulunduğu hususundaki talepleri üzerine Ilgaz ilçe merkezinde ikindi namazına müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra Yuvasaray köyümüzde defnedilmesi yerine getirilmiştir." ifadelerini kullandı

Gazetede yer alan şehidin naaşının defni için bakanın beklenildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını vurgulayan Özcan, şunları kaydetti:

"Şehidimizin ailesinin talebi doğrultusunda yapılan bu işlemin isabetliliği İstanbul'dan cenazeye katılım için gelen şehit yakınlarının saat 15.00 sularında Ilgaz İlçe merkezimize ulaşmış olmasıyla da doğrulanmaktadır. Kısaca; gazetedeki haberin aksine şehidimizin aziz naaşı ailenin talebi yerine getirilerek, ilimize açılış ve temel atma hizmetleri için gelen Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımı ile ve çok büyük bir dini merasimle defnedilmiştir. Sözcü adlı gazetenin 01.05.2016 Pazar günü yayınlanan nüshasında yer alan 'Bekletin Şehidi Doğum Günü Kutlaması Bitsin, Bakan Gelecek!' şeklindeki başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır."

Gazetenin basın ahlak ilkelerini hiçe saydığını ifade eder Özcan, "Söz konusu haberde yer alan 'Cenazeden Önce Pasta Kesti, Açılış Şovu Yaptı, Keyfi Yerindeydi.' şeklindeki haber de basın ahlak ilkelerine aykırıdır. Engelli ve benim de yakından tanıdığım Halim Yavuzel adlı gencimizin doğum günü olması münasebetiyle Çankırı Belediyesinde Sayın Bakanımızca gerçekleştirilen ziyaret ve basın toplantısı sonrasında engelli gencimiz Halim Yavuzel'in ısrarlı talebi üzerine belediyeden ayrılırken koridorda gerçekleşen ve engelli bir vatandaşımızın, gencimizin insani ve ısrarlı bir isteğinin yerine getirilmesinden ibarettir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin şehit ve şehit yakınına gerekli ihtimamı gösterdiğine dikkati çeken Özcan, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Onlar bize aziz milletin emanetidir. Olayın çarpıtılarak, akıl dışı ve gerçek dışı basın ahlak ilkeleri ile bağdaşmayacak şekilde haber yapılması Çankırılılara, şehidimize ve şehidimizin yakınlarına yapılan bir hakarettir. Basının ve yüce Türk milletinin bilgisine sunulur."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT