1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Cem Karaca anılacak
Cem Karaca anılacak

Cem Karaca anılacak

Hakan Aysev, Mehmet Erdem, Can Bonomo ve Retrobüs'ün sahne alacağı konser, 16 Mayıs'ta CRR Konser Salonu'nda gerçekleşecek

A+A-

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünce düzenlenen "Müziğin Ustaları" konseriyle anılacak.

Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, konserde, Cem Karaca ile özdeşleşmiş eserler Hakan Aysev, Can Bonomo ve Retrobüs tarafından seslendirilecek.

Konserde ayrıca "Türkiye'deki müzikal değişimin öncülerinden" Karaca'ya dair anılar ve özel görüntüler, barkovizyon aracılığıyla dinleyicilerle paylaşılacak.

Konser, 16 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00'de Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda gerçekleşecek.

- Cem Karaca kimdir?

Anadolu rock müziğinin kurucu isimlerinden ve aynı zamanda besteci, tiyatro ve sinema oyuncusu Cem Karaca, 5 Nisan 1945'te İstanbul'da doğdu. Ermeni asıllı Toto Karaca ve Azeri asıllı Mehmet Karaca'nın tek çocuğu Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü.

Beş yaşında annesi ve teyzesinin etkisiyle şarkı söylemeye başlayan Karaca, müzik hayatına amatör olarak "Dinamikler" ve "Jaguarlar" adlı müzik gruplarında başladı. Karaca, profesyonel olarak 1967'de Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile "Apaşlar" grubunu kurdu. Aynı yıl Apaşlar, Altın Mikrofon Yarışması'nda, sözleri Erzurumlu Emrah'a ait olan Cem Karaca'nın bestelediği "Emrah" adlı eserle ikinci oldu.

Gruptan 1969'da ayrılarak Seyhan Karabay ile "Kardaşlar" topluluğunu kuran sanatçı, yayınladıkları ilk 45'likleri "Dadaloğlu" ile listelerde ilk sıralara yerleşti. Cem Karaca, 1972'de bu gruptan ayrılarak, Moğollar'a geçti. "Namus Belası", "Gel Gel", "Obur Dünya" gibi hit parçalarla büyük başarılara imza atan Karaca, sonrasında kendisi ve Uğur Dikmen'in kilit isimleri "Dervişan" grubunu kurdu.

Toplama olmayan ilk LP'si "Yoksulluk Kader Olamaz'ı Dervişan ile birlikte çıkardı. Dervişan'ın dağılmasından sonra ise Cem Karaca 70'lerdeki son grubu olan "Edirdahan"ı kurdu. Edirhan'ın yaptığı "Safinaz" isimli uzunçalar, Barış Manço'nun 1975'te çıkardığı "2023" ile Türkiye'nin sayılı senfonik rock albümleri arasında yer aldı. Mayıs 2001'de Barış Manço'nun vefatı ile vokalistsiz kalan "Kurtalan Ekspres" ile beraber çalmaya başlayan Karaca, 2002'de "Yol Arkadaşları" adlı grubu kurarak, sahne aldı.

Türkiye ve Avrupa'da sayısız konser veren, onlarca ödül alan, müziğin yanı sıra tiyatro ve sinema üzerinde de çalışmalar yürüten Cem Karaca, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 8 Şubat 2004'te 59 yaşında hayatını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT