1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Cervantes'in mezarı Madrid'de turizme açıldı
Cervantes'in mezarı Madrid'de turizme açıldı

Cervantes'in mezarı Madrid'de turizme açıldı

MADRİD (AA) - Dünyaca ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in Madrid'de bulunan mezarı turistlerin ziyaretine açıldı. 400. ölüm yıl dönümü olan...

A+A-

MADRİD (AA) - Dünyaca ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in Madrid'de bulunan mezarı turistlerin ziyaretine açıldı.

400. ölüm yıl dönümü olan Cervantes'in geçen yıl ortaya çıkarılan mezarı, son dönemlerde turist sayısında azalmanın görüldüğü Madrid kentinin turizmi için yeni bir umut oldu.

Convento de las Trinitarias Kilisesi'nde bulunan İspanyol yazarın mezarı, Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena'nın kararıyla ilk olarak 22 Nisan'da (Cervantes'in ölüm tarihi) turistlerin ziyaretine açılırken, kişi başına giriş ücretinin 2 avro olduğu belirtildi.

Belediye yetkililerinden veril bilgilerde, Cervantes'in mezarının 31 Aralık'a kadar her cuma ve cumartesi günü ziyarete açık kalacağı, İngilizce ve İspanyolca rehberler eşliğinde en fazla 25 kişilik gruplarla tur yapılabileceği bildirildi.

Cervantes ve karısı Catalina de Salazar'ın mezarlarının Madrid'deki Convento de las Trinitarias Kilisesi'nde olduğu sadece eski bir evrak kayıdına göre tahmin edilse de bunun resmileşmesi için geçen yıl kilisenin altındaki 30 kadar mezarda araştırma başlatılmıştı. Üzerinde M. C. harflerinin yazılı olduğu taşın altındaki kemikleri inceleyen adli tıp uzmanları, çok kötü durumda olmalarına rağmen kalıntıların Cervantes ve karısına ait olduğunu açıklamışlardı. İncelemeler sonrasında Cervantes'in kalıntıları tekrardan kiliseye götürülürken, bu kez hazırlanan özel bir mezarlığa konuldu. Mezar taşının üzerine "Miguel de Cervantes Saavedra burada yatıyor (1547-1616)" diye yazıldı.

Bu arada "Don Kişot" adlı romanın yazarı olan Cervantes'in 400. ölüm yıl dönümü dolayısıyla doğum yeri olan Madrid'in Alcala de Henares ilçesinde de hafta sonu boyunca çok sayıda etkinlik düzenleneceği açıklandı.

Cervantes'in mezarı Madrid'de turizme açıldı

Cervantes'in mezarı Madrid'de turizme açıldı

HABERE YORUM KAT