1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Antalya Milletvekili Kara:
CHP Antalya Milletvekili Kara:

CHP Antalya Milletvekili Kara:

"(AB uyum yasaları) Maalesef son bir kaç gündür de bu konuda her şey beklemeye alınmış durumda. Çünkü hükümet yok, karşımızda. Başbakanı askıya aldılar"

A+A-

TBMM (AA) - CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, AB'nin Türkiye'ye yönelik vize serbestisi için çıkartılması gereken uyum yasaları ile ilgili, "Maalesef son bir kaç gündür de bu konuda her şey beklemeye alınmış durumda. Çünkü hükümet yok, karşımızda. Başbakanı askıya aldılar." dedi.

Kara, CHP'nin AB Uyum Komisyonu üyeleriyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin "Vize Serbestisi"ne ilişkin görüşlerini açıkladı.

Avrupa Birliğinin, sığınmacıların Türkiye'ye iadesi koşuluyla Türkiye'ye vize serbestisini uygulayacağını taahhüt ettiğini belirten Kara, "Savaş koşullarından kaçan insanların siyasi pazarlık konusu haline getirilmesi ne uluslararası hukuka, ne BM prensiplerine ne de AB'nin en önemli değer olarak kabul ettiği insan haklarına uygun düzenlemedir." ifadesini kullandı.

Kara, Avrupa Birliği Komisyonunun 4 Mayıs'ta Vize Serbestisi konusunda Parlamento ve Konsey'e olumlu tavsiyede bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu karar kısmen vize serbestisi konusunda bir yeşil ışık olarak kabul edilebilir. Ancak Türkiye'nin şu an içerisinde bulunduğu demokrasi, özgürlükler ve insan hakları krizlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman AB içerisinde bile AB'nin sırf göçmen krizini yönetebilmek adına AB değerlerinden son derece uzaklaşmış bir Türkiye'ye göz yumulduğu itirazları yükselmeye başladı. Ayrıca unutmamız gerekir ki salt çoğunlukla bile olsa bununla ilgili ilk oylama Türkiye'nin çöpe attığı raporun hazırlandığı ve kabul edildiği Avrupa Parlamentosunda olacak.

Vize serbestisi konusunda CHP olarak uzun yıllar AB'nin kendi müzakere süreçlerin de bile görülmeyen bir çifte standarda maruz kaldığımızı hep söyledik. Aslında 2013'te başlayan süreçte hükümetin son iki aya kadar hiçbir yasa hiç bir şey getirmediğini gördük. Şu ana kadar gece gündüz çalışıp 72 kriterden 69 tanesini Meclisten geçirmiş bulunmaktayız. Maalesef son bir kaç gündür de bu konuda her şey beklemeye alınmış durumda. Çünkü hükümet yok karşımızda. Başbakanı askıya aldılar. Böyle bir süreç var. Tam da böyle bir sürecin içerisinde AB'nin bizim samimiyetimiz konusunda, bizim demokrasimiz konusunda maalesef kuşkuları ön plana çıkıyor."

Türkiye'nin AB sürecinde yaşadığı engellerden birinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eylem ve söylemleri olduğunu öne süren Kara, "Başbakanın şu aşamada değiştirilme şekli dahi bir skandal ve Batı demokrasilerinde görülmemiş bir olay" diye konuştu.

Niyazi Nefi Kara, CHP olarak AB'ye tam üyelik konusundaki ilk günkü samimiyeti koruduklarını, ülkenin içinde bulunduğu demokrasi, insan hakları gibi krizlerin AB standartlarında bir ülke haline gelerek aşacağına inandıklarını kaydetti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT