1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp Bursa Milletvekili Sarıbal:
Chp Bursa Milletvekili Sarıbal:

Chp Bursa Milletvekili Sarıbal:

"AK Parti'li yıllarda tarımda en çok mağdur edilen şeker pancarı üreticileri oldu"- "Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından belirlenen şeker pancarı alım fiyatları 15 yıllık sürede 3 kat artarken, mazot fiyatları 4, gübre fiyatları ise tam 5

A+A-

TBMM (AA) - CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti iktidarında tarımda en çok şeker pancarı üreticilerinin mağdur edildiğini belirterek, "Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından belirlenen şeker pancarı alım fiyatları 15 yıllık sürede 3 kat artarken, mazot fiyatları 4, gübre fiyatları ise tam 5 kat artmış durumda." dedi.

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, şeker pancarında 1998'de kotalı üretime geçilmesi ve 2000 yılında şeker sanayisinin özelleştirme kapsamına alınmasıyla sektörde hızlı bir gerileme yaşandığını belirtti.

1998 yılında pancar eken çiftçi sayısı 490 bin iken bu sayının günümüzde 105 bine, pancar ekim alanlarının ise 500 bin hektardan 320 bin hektara düştüğünü anlatan Sarıbal, üreticilerin mağdur olduğunu savundu.

2017 yılı için açıklanan pancar alım fiyatının enflasyonun altında kaldığını vurgulayan Sarıbal, "AK Parti'li yıllarda tarımda en çok mağdur edilen şeker pancarı üreticileri oldu. Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından belirlenen şeker pancarı alım fiyatları 15 yıllık sürede 3 kat artarken, mazot fiyatları 4, gübre fiyatları ise tam 5 kat artmış durumda." diye konuştu.

Sorunların giderilmesi için nişasta bazlı mısırdan şeker üretimi kotasının Avrupa Birliği standartlarına çekilmesi ve sağlıklı bir örgütlenmenin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Sarıbal, "Geriye kalan şeker fabrikaları özelleştirilmemeli." değerlendirmesini yaptı.


HABERE YORUM KAT