1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran:

"Gaziantep'te tiner bağımlısı çocuk ve gençlerin, terör örgütlerince kandırılıp, savaşmak üzere Suriye ve Irak'a gönderildiğine dair iddialar araştırılmalı"

A+A-

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, "Gaziantep'te tiner bağımlısı çocuk ve gençlerin, terör örgütlerince kandırılıp, savaşmak üzere Suriye ve Irak'a gönderildiğine dair iddialar araştırılmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'te kimi vatandaşların, "Birkaç yıl öncesine kadar sokaklarda görülen tiner bağımlısı çocuk ve gençlerin sayısında, son iki yıldır ciddi bir azalma olduğu" yönündeki iddialarını anımsattı.

Çocuk ve gençlerin, sosyal koruma programı ile topluma kazandırılmış olmasının herkesi mutlu edeceğini belirten Cankurtaran, ancak böyle bir çalışma yapıldığına, bu kişilerin sağlığına kavuştuğuna dair bir işaretin bulunmadığını ileri sürdü.

"Bu çocuklar, Gaziantep başta olmak üzere, sınır illerinde hayli faal olan cihatçı örgütlerce, para veya benzeri vaatlerle kandırılarak savaşmak için Suriye veya Irak'a götürülmüş olabilir mi?" diye soran Cankurtaran, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu, hiç de altı boş bir iddia değil. Çünkü geçtiğimiz yıl Güneydoğu'da yaptığım bir saha çalışmasında, PKK ve diğer terör örgütlerinin çocuklara yönelik faaliyetlerini tespit etmiş, bu konuyu raporlaştırarak ciddi uyarılarda bulunmuştum. Gaziantep, cihatçı örgütlerin yoğun faaliyetleri olan bir ilimiz. Gaziantep ve Adıyaman'dan çok sayıda kişinin savaşmak için Suriye ve Irak'a gittiği biliniyor. Devlet bir an önce Gazianteplilerin zihnini meşgul eden bu iddiayı araştırarak, doğruluğunu veya yanlışlığını tespit etmeli. Çünkü birçoğu sokaklarda yaşayan, kimsesi olmayan bu çocuklar terör örgütlerinin kucağına düşmesi en kolay kesim. Onları intihar saldırısı gibi sonu ölümle bitecek eylemlerde kullanmak isteyebilirler."

HABERE YORUM KAT