1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Grup Başkanvekili Özel:
CHP Grup Başkanvekili Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özel:

"Soma'da 2 yıl önce madene giren ve bir daha çıkamayan 301 işçi ne kadar güvende ise bugün Türkiye'de 45 bin maden işçisi o kadar güvendedir"

A+A-

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Soma'da 2 yıl önce madene giren ve bir daha çıkamayan 301 işçi ne kadar güvende ise bugün Türkiye'de 45 bin maden işçisi o kadar güvendedir." ifadesini kullandı.

Özel, Soma maden faciasının 2. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Soma’nın unutturulmak istendiğini savundu.

Hayatını kaybeden 301 madenciye, ailelerine, tüm maden işçilerine bir kez daha namus sözü verdiklerini vurgulayan Özel, Soma’yı unutmadıkları gibi unutturmayacaklarını bildirdi.

Özel, 13 Mayıs 2014'te yaşanan Soma faciasının, Türkiye’nin önlenebilir trajedisi ve kara bir leke olarak tarihe yazıldığına değinerek, Soma faciasının bir milat olabileceğini ancak üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen verilen sözlerin unutulduğunu, Soma davasının uzatıldıkça uzatıldığını, asıl sorumluların halen yargılanmadığını belirtti.

Soma ve Türkiye'nin adalet beklediğine dikkati çeken Özel, 13 Mayıs'ta Türkiye'de 70 milyonun ağladığını, hükümet yetkililerinin hep bir ağızdan, "Türkiye bir daha böyle bir şey yaşamayacak" sözü verdiğini anımsattı.

Özel, açıklamasına şöyle devam etti:

"Peki sonra? Sonrası malum. Verilen sözlerin yerinde yeller esiyor, Somalı madenciler açlıkla, işsizlikle terbiye ediliyor, davada tanık olan madencilere yapılan baskı, ailelere yapılan şantajlar yüzünden hepsi tek tek tanıklıklarından vazgeçiyor, Soma unutturuluyor, unutturulduğu gibi bu facianın gerçek sebeplerinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Facianın üzerinden 2 yıl geçti ama 13 Mayıs’tan sonra AKP iktidarının verdiği sözlerin pek çoğu hala daha yerine getirilmedi. Acılı ailelere verilen sözlerin yarısı tutuldu. Hayatta kalan madencilere verilen sözlerin çok azı tutuldu, üstelik faciadan kısa bir süre sonra, kimsenin işten çıkartılmayacağı sözü verilmesine rağmen işçiler kapının önüne konuldu, işten çıkartıldı, daha tazminatlarını alabilmiş değiller."

O günlerde maden güvenliği, işçi sağlığı ve güvenliği için verilen sözlerin hiçbirisin tutulmadığını ileri süren Özel, 13 Mayıs'ta 301 madencinin göz göre göre, üstelik önlenebilir bir nedenle toprağa verildiğine işaret etti.

Özel, şunları kaydetti:

"Tüm bu yaşananların ise iki nedeni var; işçiyi karşısına, sermayeyi yanına alan, yani daha fazla kömür, daha fazla kar diyen bu sistem 301 madencimize mezar dolu. Soma’da siyaset, sermaye ve sendika üçgeninin oluşturduğu kara delik 301 madencimizi yuttu. Bu anlayış ise bugün aynen devam ediyor. Ne işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili kalıcı tedbirler alındı ne de ülkedeki tüm madenler gerçek manada denetlendi. Bunlar olmadığı sürece, yeni ve kalıcı çözümler üretmedikçe, ne yazık ki bu ülkede her an yeni maden faciaları yaşanabilir. 2 yıl önce 13 Mayıs günü içeriye giren ve bir daha çıkamayan 301 işçi ne kadar güvende ise bugün Türkiye'de 45 bin maden işçisi o kadar güvendedir. Tüm bu olanlar ise Soma’nın iktidar tarafından unutulduğunun, unutturulmak istendiğinin en büyük göstergesidir. Ama vatandaşlarımız Soma’yı unutmamıştır ve unutmayacaktır! Gerçek sorumlular yargılanana kadar da Soma’nın acıları hafiflemeyecektir."

HABERE YORUM KAT