1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Grup Başkanvekili Özel:
CHP Grup Başkanvekili Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özel:

"Bu ülkeye başkanlık sistemini getiremezler. Bu ülkede parlamenter demokratik rejim var, halk egemenliği var"

A+A-

GİRESUN (AA) - CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, "Bu ülkeye başkanlık sistemini getiremezler. Bu ülkede parlamenter demokratik rejim var, halk egemenliği var." dedi.

Özel, 42. Bölge Giresun Eczacı Odası tarafından "14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, başkanlık sistemine karşı olduklarını belirterek, Türkiye'de başkanlık sisteminin getirilemeyeceğini savundu.

Hükümeti eleştiren Özel, "Bizim geçmişimizde kaybettiğimiz seçimlerden sonra saygılı olmak var, bunların geçmişinde kaybettik seçimden sonra hükümeti teslim etmemek, ülkeyi tekrar seçime götürmek, ülkeyi kan gölüne çevirmek pahasına, rejim krizine sokmak pahasına iktidarı bırakmamak var. Bu ülkeye başkanlık sistemini getiremezler. Bu ülkede parlamenter demokratik rejim var, halk egemenliği var. Getireceğim diyorsa, Tayyip Erdoğan, hodri meydan. Gün gelir alnını karışlarız. O kadar söylüyoruz." diye konuştu.

"Partili Cumhurbaşkanlığı, ülkeye kabul ettiremediği başkanlık sisteminde mehter takımı gibi bir adım geri atıp, taktik bir çekilmeden sonra, yeniden başkanlık sistemini gündeme getirmek için ambalaj değişikliğidir" ifadesini kullanan Özel, sözlerine şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı bu ülkede tarafsızdır, tarafsız olmalıdır. Tarafsız olması için de namus ve şeref yemini etmektedir. Partili cumhurbaşkanı getirirseniz yüksek yargıyı bir AKP'li atayacak, rektörleri bir AKP'li atayacak. Başkumandan bir AKP'li olacak. Bizim sistemimizde bu görevleri yapacak kişi tarafsız olacak, bu ülkenin cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı kendini anayasaya uydurmaya çalışacağına, anayasaya uymaya çalışsın."

TBMM Genel Kurulu'nun yeterli çoğunluk olmaması nedeniyle toplanamadığını anımsatan Özel, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugün sarayın yaptığı 4 Mayıs darbesine karşı AKP Grubu içerisinde sarayın kontrol edemediği bir grup milletvekilinin yapmış olduğu bir karşı darbe görülüyor. AKP bütün hazırlığını önümüzdeki hafta pazartesi ve çarşamba dokunulmazlıkları görüşmek üzere yapıyordu. Ancak görünen o ki bugün 317 milletvekili olan AKP, sadece 184 milletvekili salona getiremediği için ve toplantı yeter sayısını sağlayamadığı için bugün önümüzdeki haftanın çalışma programını da kapsayan HDP'nin güven oylamasını da kapsayan takvimi belirleyemedi. O yüzden de çalışmalar salı gününe kaldı. Pazartesi yapılacağını ilan ettikleri dokunulmazlık oylamasını, yapamayacaklar. Bunu yapamayacakları için pazartesi günü, salı günü Meclis toplandığında haftalık çalışma takvimini belirlemek zorundalar. Elde görüşülmemiş, günü gelmiş bir tane de gensoru bulunuyor."

AK Parti içerisinde bir ayrılık olduğunu iddia eden Özel, şunları söyledi:

"Açıkçası sarayın darbesine karşı AKP'nin içerisindeki bazı milletvekillerinin buna bir pasif direniş gösterdiği, salona girmedikleri ve Meclis'i çalıştırmayarak dokunulmazlıkları kongre sonrasına bırakma gibi bir hamle görünüyor. Bu da AKP içerisindeki hesaplaşmanın derinleştiği, ayrılığın gitgide belirginleştiği ve bundan sonraki süreçte de daha bu çatışmaların dışarıya çok yansıyacağını görüyoruz. Bugün AKP’nin içerisinde düştüğü durum bir yönetim krizidir. Türkiye’yi yönetememe krizidir. Bakanların, Başbakanın Meclis'e gelmediği, milletvekillerinden 317’sinden 184’ünün Meclis'e gelmediği için çalışma takvimini belirleyemedikleri bir durum var. Sarayın darbesine karşı, AKP’nin içerisindeki pasif bir direnişin görünür bir örneği olarak değerlendiriyoruz."

HABERE YORUM KAT