1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP "özel eğitim kurslarının" araştırılmasını istedi
CHP "özel eğitim kurslarının" araştırılmasını istedi

CHP "özel eğitim kurslarının" araştırılmasını istedi

TBMM (AA) - CHP, "özel eğitim kurslarıyla" ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve milletvekili...

A+A-

TBMM (AA) - CHP, "özel eğitim kurslarıyla" ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, temel lise veya özel eğitim kursu olmayı kabul etmeyen dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihinde kapatıldığı anımsatıldı.

Bu kararın kamuoyunda tartışıldığı belirtilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Temel lise veya özel eğitim kursu şeklinde eğitim veren bu kurslar, yeni sorun ve sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Öğrenci ve velilere ek maliyet yüklemiştir. 2-3 bin liraya dershaneye gidebilen öğrenci, özel eğitim kurslarına 7-8 bin liraya, temel liselere ise 10-30 bin liraya kayıt yaptırabilmektedir.

Söz konusu kuruluşların verdikleri eğitimin niteliği ve kalitesi ile bunların denetimlerindeki yetersizlikler ayrı bir tartışma konusudur. Ülkemizdeki dershane gerçeğinin mevcut durumu, ne kadar dershanenin kapatıldığı, ne kadarının temel liseye, ne kadarının özel eğitim kursuna dönüştüğünün tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenlerle dershanelerin kapatılmasının ardından özel eğitim kursu veya temel lise adı altında eğitime devam eden kurumların eğitime katkılarının tespit edilmesi, öğrenci ve velilere getirdikleri mali yük ve olumsuzluklarının belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmalıdır."

HABERE YORUM KAT