1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, Suriyelilere yönelik istismarın araştırılmasını istedi
CHP, Suriyelilere yönelik istismarın araştırılmasını istedi

CHP, Suriyelilere yönelik istismarın araştırılmasını istedi

CHP, AFAD'a bağlı geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin maruz kaldığı istismar vakalarının araştırılmasını istedi

A+A-

CHP, AFAD'a bağlı geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin maruz kaldığı istismar vakalarının araştırılmasını istedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ve arkadaşlarının imzasıyla hazırlanan araştırma önergesi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Önergede, AFAD'a bağlı geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin maruz kaldığı her türlü istismarın tüm boyutlarıyla araştırılması, bu istismarların önüne geçmek için gerekli politikaların, etkili tedbirlerin ve caydırıcı yaptırımların belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Önergenin gerekçesinde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 5 Mayıs 2016 tarihinde açıkladığı istatistiklere göre, biyometrik verileriyle Türkiye'de kayıt altına alınan Suriyeli sayısının 2 milyon 748 bin 367 olduğu, bunlardan 264 bin 169'unun, geçici barınma merkezi olarak adlandırılan, 10 ildeki 26 çadır kent ve konteyner kentte yaşadığı ifade edildi.

"Bugüne kadar geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin cinsel istismar, küçük yaşta zorla evlendirilme, seks işçisi olarak çalışmaya veya suça zorlanma gibi tehlikelerle karşı karşıya olduklarına dair pek çok haber, araştırma ve inceleme yapılmıştır. Ancak yetkililer tarafından bu uyarılar her seferinde inkar edilmiş ve tedbir almaya yönelik girişimde bulunulmamıştır" ifadeleri kullanılan gerekçede, Suriyelilere yönelik istismar iddialarına ilişkin bazı örneklere yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT