1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çin Kültür Devrimi'nin 50. yılı
Çin Kültür Devrimi'nin 50. yılı

Çin Kültür Devrimi'nin 50. yılı

Çin'in resmi yayın organlarından Global Times:-"Çin'de Kültür Devrimi bir daha tekrarlanamaz ve bugünün Çin'inde Kültür Devrimi'ne yer yok"

A+A-

PEKİN (AA) - Çin'de dün Kültür Devrimi'nin 50. yılı olmasına rağmen anma etkinliği yapılmadı ve bu konu basında çok az yer aldı.

Çin'in tarihine "kara leke" olarak geçtiği belirtilen Kültür Devrimi'yle ilgili olarak Çin Komünist Partisi (ÇKP) resmi yayın organlarından Global Times gazetesi, "Çin'de Kültür Devrimi bir daha tekrarlanamaz ve bugünün Çin'inde Kültür Devrimi'ne yer yok." ifadesine yer verdi.

Basında pek yer almayan Kültür Devrimi'ni kısmen de olsa eleştiri mahiyetinde gündeme getiren Global Times'taki haberde, halkın sosyal medyada Kültür Devrimi'ni eleştirdiği belirtilerek ülkeyi 10 yıl kadar kaos ve felakete sürükleyen bu olayın halk arasında konuşulmasının normal olduğu ifade edildi. Haberde, bu tartışmanın kamuoyunda ideolojik bölünme olarak değerlendirilmemesi gerektiği kaydedildi.

Kültür Devrimi'nin çok sayıda Çinliyi olumsuz etkilediği vurgulanan haberde, bu tür bir olayın tekrarlanmasının mümkün olmadığının altı çizildi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zıdong, 1966 yılında "zorba" olarak nitelendirdiği, ülkenin egemen yöneticilerine karşı otoritesini güçlendirmek amacıyla Kültür Devrimi'ni başlatmıştı.

On yıl süren Kültür Devrimi sürecinde, çatışma ve kargaşanın yaşandığı ülkede, yaklaşık 1,5 milyon kişi hayatını kaybetmiş, eğitimden ekonomiye kadar birçok alanda toplumsal yıkım meydana gelmişti.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT