1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çin'de yoksullukla mücadele
Çin'de yoksullukla mücadele

Çin'de yoksullukla mücadele

Yoksul bölgelerdeki 2 milyon kişi daha gelişmiş bölgelere yerleştirilecek

A+A-

PEKİN (AA) - Çin'de yoksullukla mücadele çerçevesinde bu yılın sonuna kadar yoksul bölgelerdeki 2 milyon kişi, daha gelişmiş bölgelere yerleştirilecek.

China Daily gazetesinin haberine göre, ülkede 2016-2020 arası sosyal kalkınma ve ekonomik reformların belirlenmesi amacıyla düzenlenen 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde yoksul bölgelerdeki 2 milyondan fazla kişinin bu yıl sonuna kadar daha gelişmiş bölgelere yerleştirilecek.

Yoksul bölgelerdeki insanların altyapının yanı sıra eğitim, sağlık ve iş gibi en temel ihtiyaçlara ulaşmada sorun yaşadığı, yer değiştirme ile birlikte bu imkanlardan yoksun insanların ihtiyaçlarının giderilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

İlgili plan çerçevesinde bu yer değiştirmenin başlangıç olduğu ve kademeli olarak önümüzdeki dönemlerde yoksul bölgelerdeki 10 milyon kişinin daha yer değiştireceği bildirildi.

Diğer yandan, ülkede yoksullukla mücadelede birey ve aile odaklı çalışmalar da yürütülürken yoksulluk sınırı altındakilerin refah seviyesinin artırılması amaçlanıyor.

Kalkınma planı ile 2020 yılına kadar yoksul insan kalmamasının hedeflendiği Çin'de, yıllık 353 dolar gelir olarak belirlenen yoksulluk sınırının altında 70 milyon kişi bulunuyor.

HABERE YORUM KAT