1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çin'den Japonya'ya Güney Çin Denizi tepkisi
Çin'den Japonya'ya Güney Çin Denizi tepkisi

Çin'den Japonya'ya Güney Çin Denizi tepkisi

PEKİN (AA) - Çin, Japonya'nın Güney Çin Denizi sorununun dışında olduğunu yineledi.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, olağan basın...

A+A-

PEKİN (AA) - Çin, Japonya'nın Güney Çin Denizi sorununun dışında olduğunu yineledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, olağan basın toplantısında, Japonya'nın, tartışmalı Güney Çin Denizi meselesinin dışında olduğunu yineleyerek, Tokyo yönetiminin paranoyak bir şekilde son zamanlarda sürekli bu sorunda var olmaya çalıştığını ifade etti.

Hong, Japonya'nın bölgede var olma anlayışının insanlara sadece Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda adaları işgalini hatırlattığını belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Asya ülkelerine yaptığı son ziyaretlerdeki açıklamalarında, Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği'nin (ASEAN) Güney Çin Denizi'nde Çin'in varlığına karşı ortak tutum göstermesinin önemli olduğunu belirtmesi dikkati çekmişti.

Çin, tartışmalı Güney Çin Denizi'nde başta Filipinler olmak üzere Brunei, Malezya gibi bölge ülkeleri ile egemenlik sorunlarının yanı sıra ABD ile de bölgedeki askeri faaliyetleri konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT