1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çin'den Pakistan’a hava savunma sistemi satma önerisi
Çin'den Pakistan’a hava savunma sistemi satma önerisi

Çin'den Pakistan’a hava savunma sistemi satma önerisi

Pakistan Başbakanı Şerif: "Hava Savunma Sistemi alma konusunda Çin'den gelen teklif değerlendirildikten sonra bir karar alınacak”

A+A-

İSLAMABAD (AA) - Çin, Pakistan’a hava savunma sistemi satmayı teklif etti.

Pakistan Başbakanlık Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Çin Uzay Bilim ve Sanayi Kurumu (CASIC) Başkanı Wi Yiyin ve beraberindeki heyetin Başbakan Muhammed Navaz Şerif'i ziyaret ettiği ve görüşmede savunma iş birliğinin ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre Başbakan Şerif, ”Savunma üretimi ve uzay alanlarında Çin'in olağanüstü desteğini takdir ediyoruz. Bu iş birliği, gelecekte değişik alanlarda araştırmalarla daha da güçlenecek. Hava Savunma Sistemi alma konusunda Çin'den gelen teklif değerlendirildikten sonra bir karar alınacak.” ifadesini kullandı.

Çin'in 46 milyar dolar yatırım yaptığı Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunun iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin simgesi olduğunu belirten Şerif, ”Sadece bu proje bile bölge halklarının yaşamlarını değiştirme kapasitesine sahip. Bunun için Pakistan hükümeti ve halkı olarak Çin'e teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çin heyeti başkanı Wi de özellikle Belucistan eyaletinde doğalgaz boru hatları projelerine yatırım yapmak istediklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT