1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çinli polislerden İtalya’da devriye görevi
Çinli polislerden İtalya’da devriye görevi

Çinli polislerden İtalya’da devriye görevi

Her yıl 3 milyon Çinli turistin geldiği İtalya’da Çin polisi, İtalyan meslektaşlarına yardımcı olacak

A+A-

ROMA (AA) – İtalya ile Çin arasında varılan anlaşmayla Çinli polisler, İtalya’nın başkenti Roma ve ikinci büyük kenti Milano’da İtalyan meslektaşlarıyla devriye görevi yapacak.

Her yıl 3 milyon Çinli turistin ziyaret ettiği İtalya’da, Çinli turistlere ve İtalyan emniyet güçlerine yardımcı olması için İtalyan sokaklarında Çin polisi görev yapmaya başlıyor.

Başkent Roma’da dün, ikinci büyük kent Milano’da ise bugün başlatılan ve iki hafta sürecek program çerçevesinde, Çin’in başkenti Pekin’de daha önce İtalyanca eğitimi almış Çinli yetkililer, İtalyan meslektaşlarıyla Roma ve Milano sokaklarında devriye görevi yapacak.

Bu görev ile Çin polisi ilk kez bir Avrupa ülkesinde aktif görev almış olacak.

Roma’da dün İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano ve Çin’in Roma Büyükelçisi Li Ruiyu ile öteki ilgililerin katılımıyla yapılan törende programın tanıtımı yapılırken, Bakan Alfano, iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmeye yönelik böyle bir karar aldıklarını, bu uygulamayla Çinli turistlerin İtalya’da kendilerini daha güvende hissedeceklerini söyledi.

Corriere della Sera gazetesinin geçen haftaki haberinde, Çinli polislerin sadece turistik yerlerde değil aynı zamanda, Çin kökenli vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Milano’nun Paolo Sarpi Caddesi, Roma’nın da Vittorio Emanuele Meydanı yakınlarında da görev yapacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT