Clinton'dan Trump ve Cruz'a İslamofobi eleştirisi

Clinton'dan Trump ve Cruz'a İslamofobi eleştirisi

ABD'de başkanlık için yarışan Demokrat aday adaylarından Clinton, Cumhuriyetçi aday adayları Trump ve Cruz'un Brüksel'deki terör saldırısına ilişkin Müslümanları suçlayıcı açıklamalarının "yanlış" ve "tehlikeli" olduğunu belirtti

WASHINGTON (AA) - ABD'de başkanlık için yarışan Demokrat aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi aday adayları iş adamı Donald Trump ve Teksas Senatörü Ted Cruz'un Brüksel'deki terör saldırısına ilişkin Müslümanları suçlayıcı açıklamalarının "yanlış" ve "tehlikeli" olduğunu belirtti.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesi'nde dış politika üzerine konuşan eski Dışişleri Bakanı Clinton, Trump ile Cruz'un Belçika'daki terör saldırısına ilişkin Müslümanları suçlayıcı açıklamalarını sert bir dille eleştirdi.

Cumhuriyetçilerin kullandığı dış politika argümanlarının, ABD'nin müttefiklerine yabancılaşmasından başka bir işe yaramayacağını kaydeden Clinton, Cruz'un "ABD'de Müslümanların yaşadığı yerlerin gözetim altında olması" önerisinin Amerikalı Müslümanlara "suçlu" muamelesi yapmak anlamına geleceğini belirtti.

Clinton, New York Polis Şefi Bill Bratton'ın, "Cruz, ne söylediğini bilmiyor. New York'ta bin civarında Amerikalı Müslüman polis görev yapıyor." sözlerini de örnek vererek yapılan önerinin ABD gerçekleriyle hiçbir şekilde örtüşmediğini anlattı.

Trump da daha sonraki bir açıklamasında Cruz'un bu önerisine destek vermişti.

Clinton ayrıca, Cruz'un "Irak ile Suriye'nin (halı bombası ile) geniş bir biçimde bombalanması" önerisinin ise ciddi bir hata olacağını vurguladı. Tüm aday adaylarının İslam dünyasındaki müttefiklerle iyi ilişkiler kurmanın öneminin farkında olduğunu ifade eden Clinton, "Ancak bunu söyledikten sonra onları aşağılamanın iyi bir başlangıç olmayacağı açıktır." dedi.

"ABD'de yaşayan Müslümanlara 'suçlu' muamelesi yapmak yanlış, tehlikeli ve kendi amacına zarar verici bir adım olur." şeklinde konuşan Clinton, Trump'ın "ABD, tüm Müslümanlara kapılarını kapatsın" önerisinin de aynı şekilde yanlış olduğunu belirtti.

Geçen yıl aralık ayında ABD'nin San Bernardino şehrinde meydana gelen terör saldırısının ardından Trump, tüm Müslümanlara ABD kapılarının kapatılması önerisini getirmiş ve hem ABD içinde hem de uluslararası kamuoyunda ciddi tepki almıştı. Bu konuyla ilgili Clinton, "Bu tür saldırılar sonucunda hepimiz korkabiliriz, ancak ABD sınırlarını kapatmanın gerçekçi bir öneri olmadığı açıktır." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Trump'ın "ABD'nin NATO'ya olan bağlılığını yeniden gözden geçirmesi gerekir" iddiasına atıf yaparak, "Karşımızda zaten Avrupa'yı bölmek isteyen bir Putin var. Eğer Trump'ın dediği olursa Kremlin'de Noel kutlaması yapılır. Bu bizi daha az güvenli ve dünyayı daha fazla tehlikeli kılar." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.