Çobanların telefon şarjı eşek sırtındaki güneş panellerinden

Çobanların telefon şarjı eşek sırtındaki güneş panellerinden

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, yayla ve meralardaki çobanlar, baharın gelmesiyle günlerce kaldıkları yaylalarda biten cep telefonu bataryalarını eşeklerinin sırtında taşıdıkları güneş panelleriyle şarj ediyor- Çoban Bağatimur:"

ŞANLIURFA (AA) - Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, kırsal kesimde hayvancılıkla uğraşan ve baharın gelmesiyle günlerinin çoğunu yaylalarda geçirmek durumunda kalan çobanlar, cep telefonlarının şarj sorununu eşek sırtında taşıdıkları güneş panelleriyle çözüyor.

Yaklaşık 2 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğu bölgede baharın gelmesi ve meraların yeşermesiyle birçok besici, hayvanlarını yaylalara çıkarıyor. Çobanlara yemek ve su götüren besiciler, hayvanları da burada sağarak sütleri mandıralara ulaştırıyor.

Güneşli gün sayısının en fazla olduğu şehirlerin başında gelen Şanlıurfa'da, yayla ve meralarda hayvanların başından ayrılamayan çobanlar, cep telefonları için güneş enerjisinden yararlanıyor.

Eşek sırtında taşıdıkları, tanesi 500 ile bin 500 lira arasında değişen güneş panelleriyle cep telefonlarını şarj eden çobanlar, hem acil durumlarda yakınlarını arayabiliyor hem de ıssız yaylalarda müzik dinleme imkanı buluyor. Özellikle öğle saatlerinde yüksek kesimlerde toplanan çobanlar, bu sürede telefonlarını şarja takarken, birlikte yemeklerini pişirip yiyor.

- "2 saatlik şarj bir gün yetiyor"

Hayvan otlatan çobanlardan İbrahim Ulaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharın gelmesiyle koyun ve keçileri meralara çıkardıklarını ve günlerce eve dönmediklerini belirtti.

Telefonların şarj sorununu çözmek için güneş panelleri aldıklarını ve bu sayede büyük bir sorunu ortadan kaldırdıklarını dile getiren Ulaş, "Baharın gelmesiyle mesaimiz artıyor. Havalar ısındığından hayvanları sürekli merada bekletiyoruz. Yaklaşık bir hafta boyunca eve gitmiyoruz. Böyle olunca da cep telefonlarını şarj etmek için bin liraya güneş paneli aldım. Öğlen yaklaşık 2 saat telefonu şarja takıyorum ve bu bana bir gün yetiyor." dedi.

Mahmut Çetin ise çobanlığın zor bir meslek olduğunu ve havaların ısınmasıyla işlerinin arttığını belirterek, bu dönemde gece gündüz merada bulunduklarını ifade etti.

Güneş paneli sayesinde şarj sorunu yaşamadıklarını anlatan Çetin, şöyle konuştu:

"Bahar gelince, hayvanları daha iyi gelişebilmeleri ve gece serinliğinde daha iyi otlamaları için meraya çıkarıyoruz. Böyle olunca biz de eve pek gidemiyoruz, sürekli hayvanların başındayız. Son yıllarda güneş panelleri çıktı. Bizler de bunlardan alarak telefonumuzu şarj ediyoruz. Öğlen arkadaşlarla hayvanları sulamak için tepeye geliyoruz. Burada cihazları güneşte bekletip telefonlarımızı da şarj etme fırsatı yakalıyoruz. Burada ayrıca sohbet edip yemeklerimizi de yiyoruz. Yaklaşık 2 saat şarja taktığımız telefonlar bize bir gün yetiyor."

- "Ailemle iletişim kurabiliyorum"

Çobanlardan Mustafa Bağatimur eşinin ve çocuklarının şehir merkezinde kaldığını anlattı.

Baharda uzun süre yaylalarda kalmak durumunda olduklarını anlatan Bağatimur, "Yaklaşık bir aydır buradayım, eve hiç gitmedim. Gece, gündüz hayvanların başındayım. Elektrik olmadığından cep telefonumun bataryasını eşeğin sırtında taşıdığım panelle şarj ediyorum ve ailemle iletişim kurabiliyorum." dedi.

Çobanların telefon şarjı eşek sırtındaki güneş panellerinden

Çobanların telefon şarjı eşek sırtındaki güneş panellerinden

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.