1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çorum güvercinleri kanat çırpmadan New York'a ulaştı
Çorum güvercinleri kanat çırpmadan New York'a ulaştı

Çorum güvercinleri kanat çırpmadan New York'a ulaştı

New York'ta yaşayan Türk kuaför Şeref Akyol, Çorum'dan aldığı "Çorum Çıplağı" cinsi 12 güvercini, İstanbul, Bulgaristan, Hollanda ve Kanada üzerinden uzun bir yolculuğun sonunda ABD'ye getirtti

A+A-

New York'ta yaşayan Türk kuaför Şeref Akyol, Çorum'dan aldığı "Çorum Çıplağı" cinsi 12 güvercini, İstanbul, Bulgaristan, Hollanda ve Kanada üzerinden uzun bir yolculuğun sonunda ABD'ye getirtti.

New York’un Brooklyn bölgesinde yaşayan Çorumlu erkek kuaförü Akyol’un güvercin merakı sınır tanımıyor. Henüz ilkokula giderken, 8 yaşında ilgi duymaya başladığı “kuşçuluğa” ABD’ye geldikten sonra da devam Akyol, Türkiye’den yumurta olarak getirerek New York’ta üretmeyi başardığı taklacı güvercinlerine bu kez ülkeye canlı olarak getirttiği Çorum Çıplağı ırkını da ekledi. Akyol, akraba ve arkadaşlarından yaklaşık 600 dolara temin ettiği güvercinleri taşıma ücreti olarak yaklaşık 5 bin dolar ödedi.

"Madagaskar" filmi gibi kıtalar arası yolculuk
Güvercinlerin 90 gün süren, son yılların en popüler animasyon filmlerinden biri olan Madagaskar'dan yola çıkıp New York'a gelen hayvan karakterleri konu alan "Madagaskar" filmini akıllara getiren yolculuğunun büyük bölümü uçakta geçti.

Akyol’un karayolu ile Çorum'dan İstanbul’a getirdiği güvercinler buradan da taşıma şirketi tarafından Bulgaristan’a, oradan da Hollanda’ya ulaştırıldı. Hollanda’da gerekli kontroller için yaklaşık 45 gün bekleyen güvercinler buradan da uçakla Kanada’ya geçti. Kanada’dan karayolu ile ABD’ye getirilen güvercinler New York’ta Şeref Akyol’a teslim edildi. Yolculuk sırasında 5’i telef olan güvercinlerden 12’si ABD’ye ulaşmayı başardı.

Çorum Çıplağı’nın yanı sıra Sivas Çaparı ve Mardin Seferli Oyun Kuşu ırkından olan güvercinlerin yeni kafeslerinde yavruladıkları gözlendi.

HABERE YORUM KAT