Covid-19 sonrası, hukuki sıkıntılar Arabuluculuk ile çözülebilir

Covid-19 sonrası, hukuki sıkıntılar Arabuluculuk ile çözülebilir

Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Avukatları yaptıkları ortak açıklama da covid-19 salgını kapsamında yaşanan hukuki uyuşmazlıkların çözümü arabulucularla sağlanabilir dedi.

Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Avukatları yaptıkları ortak açıklama da covid-19 salgını kapsamında yaşanan hukuki uyuşmazlıkların çözümü arabulucularla sağlanabilir dedi.

Konya’nın ilk arabuluculuk merkezi olan, Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezinde görev yapan avukatları, konu hakkında yaptıkları yazılı açıklamalarında şu sözler yer verdiler:

“Beklenmedik bir şekilde ekonomik ve sosyal hayatı felç eden Covid-19 pandemisi, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de derin etkiler bıraktı. Belli yaş gruplarına getirilen sokağa çıkma yasakları, kamu hizmetlerinde esnek çalışma uygulaması, özel sektörde kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamaları gibi daha öncesinde alışık olmadığımız pek çok olumsuzları yaşamak zorunda kaldık. Gerek salgın hastalık ve gerekse bu salgın sebebi ile alınmak zorunda kalınan önlemler, hepimizi ekonomik, sosyal ve psikolojik yönden etkiledi. Artık “yeni normale” dönmeye başladığımız bugünlerde, düşünmek zorunda kalacağımız yeni yeni zorluklar ufukta belirmeye başladı. Bunların başında da, pandemi döneminde yaşanmak zorunda kalınan olumsuzlukların bundan sonraki hayatımıza, özel ve ticari ilişkilerimize etkileri ve bunların çözüm yollarının neler olacağı gelmektedir.Bu arada hepimizin bildiği, duyduğu ve çoğu zamanda şikâyetçi olduğu yargının işleyişindeki gecikmelerin, pandemi süresince Adliyelerin kapalı olması sebebi ile daha da sıkıntılı hale gelecek olması kaçınılmaz gözükmektedir. Hemen önümüzdeki kısa zaman dilimi içerisinde, adli yargıya ilişkin Hâkim ve C. Savcılarının tayin kararnamesinin yayınlanacak oluşu ve Ağustos ayında adli tatil sebebi ile acil işler dışında adliyelerin yine yargısal faaliyetlerine ara verecek olmaları düşünüldüğünde, çözüm arayışında karşımıza çıkan en ekonomik, fonksiyonel, esnek, çabuk ve taraflar arasındaki barışı sağlayan çare, arabuluculuk olacaktır.Şüphesiz ki, önümüzdeki dönemde kira ilişkilerinde, ticari ilişkilerde, özel hayatımızda, her türlü sözleşmede Covid-19 pandemisinin etkilerini yaşayacağız. İşte bu noktada Arabuluculuğun taraflar arasında en hızlı çözümü sağlayan ve yapılan görüşmelerin gizlilik esasına bağlı oluşu ve tarafların anlaşması sonucunda düzenlenen arabuluculuk tutanağının ilam niteliğinde belge oluşu dikkate alındığında, pek çok yararın yanında şu hususların herkes tarafından bilinmesinde yarar olduğu tartışmasızdır. Buna göre;

1- Yıllarca devam eden yargılama sonucunda verilen kararların Bölge Adliye Mahkemelerinde istinaf edilmesi ve daha sonrasında Yargıtay incelemesi için temyize gittiği düşünüldüğünde mahkeme yolu mu tercih edilmelidir? Yoksa taraflar arasındaki ihtilafın birkaç oturumda, belki de bir iki hafta içerisinde ve tarafların ortak iradeleri ile menfaatlerine uygun olarak Arabuluculuk yolu ile çözümlenmesi mi tercih edilmelidir?

2- Mahkeme sürecinde tarafların tüm özel hatlarının veya ticari işletmelerine ilişkin bütün ticari sırlarının ortaya dökülmesi mi, yoksa Arabuluculuk görüşmelerinde gizlilik prensibi içerisinde rahatlıkla müzakere edilerek yapılan anlaşma mı tercih edilmelidir?

3- Arabuluculuk görüşmesi ile sonuçlandırılan anlaşmazlık ile taraflar birbirlerine karşı yıllar içinde hasım haline gelmeden sorunu çözecekleri için husumet oluşmayacak ve sonuçta düzenlenen Arabuluculuk anlaşma tutanağı kanun gereği ilam niteliğinde belge olduğu için tarafların hukuki güvenliğini de en üst düzeyde sağlayacaktır.

İşte bu kapsamda pandemi sırasında yeni normale geçiş için çare arabuluculuktur. Tabi Arabuluculuk görüşmeleri sırasında, tarafların rahat bir şekilde görüşebilecekleri, isterlerse Avukatları, Mali Müşavirleri, danışmanları veya ortakları ile müzakere sırasında ortaya çıkan yeni teklifleri değerlendirebilecekleri fiziksel şartların sağlanması Arabuluculuk sisteminin sağladığı avantajların kullanılmasını sağlayacaktır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.