1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a fahri doktora tevcih töreni
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a fahri doktora tevcih töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a fahri doktora tevcih töreni

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Hülagü:- "Sanayi ve üniversite işbirliklerinde örnek adımlar atmak, bilimi sanayicimiz ile buluşturmak en önemli amacımızdır"- "Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin yanında bilgi üretebilmek için öz kaynakla

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "Sanayi ve üniversite işbirliklerinde örnek adımlar atmak, bilimi sanayicimiz ile buluşturmak en önemli amacımızdır." dedi.

Hülagü, Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a fahri doktora tevcih töreninde yaptığı konuşmada, KOÜ'nün 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde büyük hasar gördüğünü anımsatarak, özverili çalışmayla üniversitenin yeniden yapılandığını söyledi.

Depremde 9 saat göçük altında kaldığını ifade eden Hülagü, üniversitede yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler aktardı.

Hülagü, yaklaşık 80 bin öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük 3'üncü üniversitesi olduklarını vurgulayarak, "Lisans ve lisans üstü eğitimde üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. 2023 hedefleri doğrultusunda ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacına cevap verebilen, değerleri ve faziletleri ile ortak davası vatan olan bireyler yetiştirmek için kararlılıkla çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Lider ülke olma seviyesinin bilimsel gelişme ve yüksek katma değerli teknolojik üretime dayalı, bilgi tabanlı ve rekabetçi ekonomik yapılara bağlı bulunduğunun bilincinde olduklarını belirten Hülagü, şöyle konuştu:

"Özellikle sanayinin kalbi olan bir bölgede faaliyet göstermek üniversitemizin bu alandaki sorumluluğunu artırmaktadır. Sanayi ve üniversite işbirliklerinde örnek adımlar atmak, bilimi sanayicimiz ile buluşturmak en önemli amacımızdır. Sadece bu yıl savunma sanayisinden haberleşme teknolojilerine ülke kalkınmasının inovatif ihtiyaçlarına cevap verebilen 956 projeyle sanayimizin yanında yer alıyoruz. 2 gün önce de bir öğretim üyesi hocamızın tarafıma iletmiş olduğu projede TÜBİTAK'ın bin 3 öncelikli Ar-Ge projesinde insansız hava araçlarında bor yakıtının pil olarak kullanımıyla ilgili 1 milyon 387 bin 224 liralık yeni bir proje aldığımızın müjdesini verdi. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin yanında, bilgi üretebilmek için öz kaynaklarımızla bilim insanlarımızın ürettiği projeleri destekliyor, ülkemizin bilgi üretiminde duyduğu ihtiyaca cevap verebilmek adına kararlılıkla çalışıyoruz."

Hülagü, üniversitelerin değişen küresel koşullar nedeniyle dünya ile bütünleşmesi gerektiğini dile getirerek, KOÜ'nün yeni Türkiye'nin bilimsel parlayan yıldızı olmayı önüne hedef olarak koyduğunu sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT