1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret" davası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret" davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret" davası

CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Doğruel, ilçe başkanlığı binasına astığı afişle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti

A+A-

İSTANBUL (AA) - CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Barbaros Doğruel, ilçe başkanlığı binasına astığı afişle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu.

Müşteki Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay, şikayetlerinin devam ettiğini dile getirerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada söz alan Doğruel'in avukatı Asım Güven ise pankartlarda Cumhurbaşkanına herhangi bir hakaretin olmadığını ifade ederek, müvekkilinin beraatini istedi.

Hakim Halil Sayan, sanığın, Cumhurbaşkanına yönelik söz ve eylemlerinin açıkça onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olmadığı kanaati ve suçun yasal unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatine karar verdi.

- İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 27 Aralık 2014'te CHP Zeytinburnu İlçe Teşkilatı organizasyonuyla ilçe binasına "yolsuzluk" iddialarıyla ilgili pankart asıldığı, asılan bir başka bezin üzerine de parti binasından projektörle eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın, gözleri maskeli olarak fotoğraflarının yansıtıldığı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının ve 1999 yılındaki bir konuşması sırasında söylediği belirtilen sözün de asılan beze yansıtıldığı ifade edilen iddianamede, ''Müşteki Recep Tayyip Erdoğan hakkında, 'rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk eylemleri gerçekleştirdiği' şeklinde ifadeler içeren beyanlarda bulunmak suretiyle hakaret eyleminin gerçekleştirildiği" aktarılmıştı.

İddianamede, şüpheli Barbaros Doğruel'in ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

HABERE YORUM KAT