1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dakar'daki Filistin konferansı
Dakar'daki Filistin konferansı

Dakar'daki Filistin konferansı

BM Genel Sekreteri Ban: - "Başkenti Kudüs olan iki devletli çözüme sadece diyalog kanalları aracılığıyla geçilebilir"- Filistin Dışişleri Bakanı Maliki:"Uygulanmadıktan sonra BM tarafından alınan bu kararların ne değeri var?"

A+A-

DAKAR (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in yerleşim birimi faaliyetlerini sürdürmesine tepki göstererek, bunun "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu belirtti.

Ban, Filistin ve Kudüs konusunda Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlenen uluslararası konferansa gönderdiği mesajda çözüm için diyalog çağrısı yaptı.

BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) ortaklaşa düzenledikleri konferansta Ban'ın mesajını Genel Sekreter'in Batı Afrika Özel Temsilcisi Muhammed bin Şambas okudu. Mektubunda sivillere yönelik şiddeti kınayan Ban, bunun Filistin'de "ciddi" barış müzakerelerine dönme çabalarına zarar verdiğini kaydetti.

Ban, "Başkenti Kudüs olan iki devletli çözüme sadece diyalog kanalları aracılığıyla geçilebilir." ifadesini kullanarak, "Zarar verici ve haksız işgali bitirmek" ve çıkış yoluna ulaşmak için BM'nin tüm taraflara verdiği desteği yineledi.

BM Genel Sekreteri, İsrail'in yerleşim birimi faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgularken, bölgedeki yetkililerle birlikte din adamlarını kutsal mekanlara ve bu konuda Ürdün'ün üstlendiği role saygı göstermeye çağırdı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de konferansta yaptığı konuşmada, BM'nin yasaklayıcı kararlarına rağmen İsrail'in bu yılın ilk üç ayında yerleşim faaliyetlerini yüzde 250 artırdığına dikkati çekerek, "Uygulanmadıktan sonra BM tarafından alınan bu kararların ne değeri var?" diye sordu.

Gazze'deki insani krizden büyük üzüntü duyduğunu belirten Maliki, uluslararası toplumun İsrail işgaline son verip, Filistin meselesine çözüm bulmakta yetersiz kaldığını kaydetti.

Maliki, çözümün "açık" olduğunu belirterek, "1967 sınırı ve İsrail'in Doğu Kudüs işgaline son vermeye dayalı her barış girişimine verdiğimiz desteği yineliyoruz." diye konuştu.

Konferansa ev sahipliği yapan Senegal'in Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye de uluslararası toplumun bölgedeki diğer konulara odaklandığı bir dönemde, büyük önem taşıyan Filistin sorununa ışık tutmak istediklerini söyledi.

Ndiaye, "Siyasi krizi dini bir krize dönüştürebilecek ve tüm bölgeyi risk altında bırakabilecek Kudüs işgalinin devam etmesini hayretle izliyorum." ifadelerini kullandı.

Filistin ve Kudüs'teki gelişmelerin ele alındığı uluslararası konferansa siyasiler, düşünürler, Filistinli ve uluslararası hukuk uzmanları, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri katılıyor. İki günlük konferans bugün sona erecek.

HABERE YORUM KAT