1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Davutoğlu, Merkel ve Tusk Gaziantep'te
Davutoğlu, Merkel ve Tusk Gaziantep'te

Davutoğlu, Merkel ve Tusk Gaziantep'te

Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans, Nizip Geçici Barınma Merkezi'nde anaokulunu ziyaret etti

A+A-

GAZİANTEP (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Gaziantep'te anaokulu ziyaretinde bulundu.

Nizip Geçici Barınma Merkezi'ndeki anaokulu ziyaretine, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Mehmet Şimşek, AB Bakanı Volkan Bozkır, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de eşlik etti.

Sınıfa girişte öğrenciler Merkel'e, Türkçe olarak "Hoşgeldiniz, nasılsınız" diyerek seslendi. Merkel de çocuklara Almanca'da "İyi günler" anlamına gelen "Guten tag" diyerek karşılık verdi.

Başbakan Davutoğlu, anaokulu hakkında Merkel'e İngilizce bilgi verdi. Merkel de öğrenciler ve kamp hakkında yetkililerden genel bilgi aldı. Çocuklar, ziyaret esnasında İngilizce şarkı söyledi.

Öğrenciler boyama yaparken Davutoğlu, Merkel ve Şimşek de çocukları takip etti.

Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans, çıkışta, Suriyeli Dena Zakriya adlı kadın ve kampta görevli bir personelin kara kalem ve mozaikten yaptığı sergiyi gezdi. Sergide, Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans'ın da resimleri yer alıyor.

Sare Davutoğlu da sergi dolayısıyla Zakriya'yı tebrik etti.

Konuklar, anaokulunda ayrılırken bir grup Suriyeli çocuk, Arapça "Suriye-Türkiye birdir" şeklinde slogan attı.

Anaokulunu ziyaret eden konuklar, daha sonra Başbakanlık otobüsüne binerek kamptan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT