1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Deniz Aslanı 2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı
Deniz Aslanı 2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı

Deniz Aslanı 2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma unsurlarının geniş çaplı katılımıyla iki yılda bir gerçekleştirilen Deniz Aslanı Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatının fiili bölümü yarın yapılacak

A+A-

İZMİR (AA) - Genelkurmay Başkanlığınca planlanan, Sahil Güvenlik Komutanlığının sevk ve idaresinde gerçekleştirilecek olan Deniz Aslanı 2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı yarın icra edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arama kurtarma unsurlarının geniş çaplı katılımıyla iki yılda bir gerçekleştirilen Deniz Aslanı Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'nın 2016 yılı icrası, Konak Orduevi'nde düzenlenen brifingle başladı.

Sahil Güvenlik Binbaşı Şenol Cihan, tatbikata Türk Arama Kurtarma teşkilatında yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı unsurlarının katılacağını belirtti.

Tatbikatın amacının TSK arama kurtarma unsurlarının müşterek arama kurtarma harekatı icra edebilme yeteneklerini geliştirmek, ortaya çıkabilecek aksaklıkları tespit etmek ve gidermek olduğunu aktaran Cihan, tatbikatın fiili bölümünün Ege Denizi'nde belirlenen noktalarda gerçekleştirileceğini kaydetti.

Ege Deniz Bölge Komutanı Sahil Güvenlik Kıdemli Albay Murat Yılmazarslan ise tatbikatın 2 safhada yapılacağını, birinci safhanın senaryo gereği tehlike sinyali vererek düşen bir uçaktaki yolcu ve mürettebatın kurtarılmasını içerdiğini dile getirdi.

Tatbikatın ikinci safhasında ise içerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu bir gemiden tehlike sinyali gelmesinin ardından unsurların gemideki yolcu ve mürettebatı kurtaracağını aktaran Yılmazarslan, "Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm unsurlarıyla her ortamda, gece ve gündüz, Türk arama kurtarma bölgesinde ve talep edildiğinde her yerde, etkin arama kurtarma harekatı icra etmeye muktedir ve hazırdır." dedi.

Tatbikat 5 Mayıs'ta sona erecek.

HABERE YORUM KAT