1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Deve açık artırmada 61 bin liraya satıldı
Deve açık artırmada 61 bin liraya satıldı

Deve açık artırmada 61 bin liraya satıldı

Bolu'da ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına düzenlenen kermesteki açık artırmada "Rüzgar" adlı deve 61 bin liraya alıcı buldu

A+A-

BOLU (AA) - Bolu'da ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına düzenlenen kermeste bir grup hayırsever, açık artırmayla satılan deveyi 61 bin liraya aldı.

Yoksullara Yardım Derneği tarafından Karaçayır Mahallesi'ndeki boş alanda gerçekleştirilen Bolu Kermesi'nde, deve, koç ve horoz açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı.

10 bin liradan başlayan açık artırmada iş adamları Metin Yıldırım, Erhan Göltekin ve Orhan Gürsoy "Rüzgar" adlı deveyi 61 bin liraya aldı. Deve, Çamyaylası Yurduna bağışlandı.

Öte yandan satışa çıkarılan koç için 8 bin lira, horoz için de 250 lira verildi.

Yoksullara Yardım Derneği Bolu Şubesi Başkanı Salih Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, kermesten elde edilen gelirin öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacağını kaydederek, kermesin gelenekselleştiğini söyledi.

Kaya, kermeste devenin açık artırmayla satılmasının da gelenek haline geldiğini belirterek, "Deve özel olarak yaratılmış bir hayvan. İnsanlar bunu görmek ve etini tatmak istiyor. Anadolu'da yaygın olmayan bir özelliği biz burada yaygın hale getirmeye çalışıyoruz. İş adamlarının arzusu üzerine deveyi ihaleye çıkartıyoruz. Geçen yıl 50 bin liraya giden devemiz, bu sene de 61 bin liraya satıldı." diye konuştu.

Antalya'dan üç devenin getirildiğini anlatan Kaya, "Birini kestik ve kermesimizin açılışında ikram ediyoruz. Bir devemizi kermeste açık arttırmayla satışa sunduk. Son devemiz de önümüzdeki günlerde kesilecek." dedi.

Kermes, 15 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT