Dijital Dünyada Kadınlara Kariyer Fırsatları İçin Beyin Fırtınası

Dijital Dünyada Kadınlara Kariyer Fırsatları İçin Beyin Fırtınası

Türkiye Bilişim Derneğinin öncülüğünde Globalnet tarafından yarın düzenlenecek "Dijital Dünya Kadınları Semineri"nde kadınların teknolojide üstlenebilecekleri roller ve kariyer imkanları ele alınacak- TBD Başkanı Rahmi Aktepe:- "Teknoloji alanında çalışan

ANKARA (AA) - AYŞE BÖCÜOĞLU BODUR - Teknolojinin gelişmesine paralel olarak dijital dünyada kadınların becerilerini daha fazla yansıtmasını ve kariyer edinmelerini sağlayacak imkanlar için bu kez Türkiye Bilişim Derneğinin (TBD) öncülüğünde Globalnet tarafından "Dijital Dünya Kadınları Semineri" gerçekleştirilecek.

TBD Başkanı Rahmi Aktepe, AA muhabirine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda yarın yapılacak etkinliğin bu yılki temasının, "Dijital Dünya Kadınları Üretimde, Yönetimde ve Sahada" olarak belirlendiğini söyledi.

Etkinlikle dijital dünyada kadın farkındalığının oluşturulmasının ve geliştirilmesinin hedeflendiğini belirten Aktepe, "Ülkemizde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarından mezun olan ve bilişim teknolojilerinde istihdam edilebilecek kadınların oranı Avrupa'dakileri geride bıraktı." dedi.

Türkiye'de Fen Bilimleri alanında eğitim alan kadınların oranının yüzde 37,11 olduğunu ifade eden Aktepe, ABD'de bu oranın yüzde 24,24, İsviçre'de yüzde 20,82, Finlandiya'da yüzde 20, İngiltere'de yüzde 16,20 civarında olduğunu bildirdi.

Aktepe, Türkiye'nin bu genç kadın bilişimci potansiyelini değerlendirmesi gerektiğine işaret ederek, "Teknoloji alanında çalışan kadınların sayısını artırarak kariyer yapmalarını sağlamalıyız." diye konuştu.

- "Dijital çağa ayak uydurmalıyız"

Teknolojinin gün geçtikçe gelişip yenilendiğine dikkati çeken Aktepe, şunları kaydetti:

"İçinde bulunduğumuz dönem dijital çağ. Hepimizin bu döneme uyumlu olarak kendimizi geliştirmemiz ve dönüştürmemiz gerekiyor. Bu nedenle kadınlarımızın azminden ve çalışkanlığından faydalanmamız önemli. Kadınlar, yönetimde, ekonomide, üretimde, sanatta, sporda, bilişimde kısacası her yerdeler. Öyle ki onlarsız eksik ve zayıf kalıyoruz. İçinde bulunduğumuz dijital dönüşümün kadının gücü, zekası ve dokunuşu olmadan eksik kalacağı şüphesiz. Dijital geleceğe kadınların yön vereceğine ve yöneteceğine inanıyoruz. Çalışan, üreten, yöneten, girişimci ve sahadaki tüm kadınları etkinliğimize davet ediyoruz. Gelin dijital dünyada kadınların üretim, yönetim ve sahadaki rolünü birlikte kurgulayalım."

- STK'lerden katılım

Programa göre etkinlik, Rahmi Aktepe ve BTK Başkan Yardımcısı Aysel Kandemir'in açılış konuşmalarıyla başlayacak. Kadınlara yönelik girişimleri, iletişim ağları ve etkileşim faaliyetleriyle tanınan TurkishWIN ile BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, Teknolojide Kadın Derneği Başkanı Zehra Öney, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit'in de aralarında olduğu sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de etkinliğe katılımı bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.