1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i Bosna'da film çekecek
Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i Bosna'da film çekecek

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i Bosna'da film çekecek

Türkiye'de Diriliş Ertuğrul ve Filinta dizilerinde rol alan Boşnak asıllı oyuncu Reshad Strik, ilk uzun metrajlı filmi için yönetmen koltuğuna oturmaya hazırlanıyor- 20. yüzyılda yaşayan Bosnalı bir ailenin öyküsünü konu alacak filmin hazırlıklarını sürdü

A+A-

SARAYBOSNA (AA) - EMRE BAŞTUĞ - Hollywood'da "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" gibi filmlerde rol aldıktan sonra kariyerine Türkiye'nin popüler dizileri "Diriliş Ertuğrul" ve "Filinta"da devam eden Boşnak asıllı oyuncu Reshad Strik, ilk uzun metrajlı filmi için yönetmen koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

20. yüzyılda yaşamış Bosnalı bir ailenin iki dünya savaşı, komünizm dönemi ve son Bosna savaşında yaşadıklarını konu alacak filmin hazırlıklarına devam eden Strik, çekimleri Bosna Hersek'te yapılacak film için kahramanlarını arıyor.

Boşnak yazar Edin Krehic'in "Bir gün geleceğim baba" (Jednog dana doci cu, oce) isimli kitabından uyarlanan ilk uzun metrajlı filmi hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Strik, 15 yıllık sinema tecrübelerinin ardından kendi filmini çekmek ve yönetmenlik kariyerini geliştirmek istediğini söyledi.

Türkiye'de son üç yıldır severek ve zevk alarak oyunculuk yaptığını kaydeden Strik, "Artık kendi filmimi çekmenin zamanının geldiğini hissediyorum." dedi.

Strik, filmin Bosna Hersek'in Prusac kasabasında yaşayan Boşnak bir aileyi konu aldığını aktararak, bu ailenin iki dünya savaşı ve komünizm döneminde, ayrıca son Bosna savaşında yaşadıklarının anlatılacağını ifade etti.

Hikayenin alışılmışın dışında olduğunu ve bu nedenle beyaz perdeye taşımaya karar verdiğini söyleyen Strik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hikaye riskli ve cesurca. Bir filme dönüştürmek için harika özelliklere sahip. Kültürel anlamda içeriği çok zengin. Aynı zamanda, hem Bosna Hersek'te hem de Balkanlar'da birlikte yaşama fikrine açık kapı bırakan ve kimlik anlayışını sağlayan bir özelliği de var. Kısacası bu, insanlık hakkında bir hikaye."

Strik, filmin çekimlerine ağustos ayında başlamayı planladıklarını belirterek, filmde Bosna Hersek'in yanı sıra Hırvatistan, Sırbistan, Almanya, Avusturya ve İngiltere'den de oyuncuların sahne alacağını kaydetti.

- "Üzerine çalışılacak çok fazla hüzünlü hikaye var"

Bosna Hersek'in tarih boyunca pek çok savaşa tanıklık ettiğini ve ülkede üzerine çalışılacak çok fazla hüzünlü hikaye bulunduğunu söyleyen Strik, "Her şeye rağmen Bosna'da çok fazla kahraman da vardı ancak politika yüzünden insanların bu hikayeleri anlatmaya eğilimi yok." dedi.

Strik, Bosna'daki son savaşta Boşnaklar'ın "Efsane Komutan" olarak nitelendirdiği Naser Oric'in hikayesini hiç kimsenin beyaz perdede göstermek istemediğini savunarak, "Bunun politikayla ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü insanlar korkuyor. Sonuç olarak Boşnaklar rol model olacak filmler üretmiyor. Hikayelerin büyük kısmı gerçek bir rol modelin olmadığı, kurban ve mağdur insanlarla ilgili." ifadelerini kullandı.

Bosna'daki son savaşta ülkede gerçekten "çok şeytani" olaylar yaşandığını ve birçok acılı hikaye olduğunu söyleyen aktaran Strik, "Ancak ben, Bosna tarihini ve kültürünü bir kahramanın gözünden anlatan filmler görmek isterim. Bunun, ülkenin gelecekte rol model olacak jenerasyonlarını olumlu yönde şekillendirmesinde faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Strik, şu an sadece filmine odaklandığını ve filmi en iyi şekilde yapmaya çalışacağını dile getirerek, "Bir gün geleceğim baba" filminde Bosna kültürünü ve kimliğini bir kahraman üzerinden anlatacağını sözlerine ekledi.

- Reshad Strik Kimdir?

Reshad Strik, Boşnak bir babanın ve Avustralyalı bir annenin çocuğu olarak 22 Haziran 1981'de Canberra'da dünyaya geldi.

Üniversite eğitimini Avustralya'nın prestijli sanat okulu The Australian Academy of Dramatic Art'ta tamamlayan Strik, mezuniyetinden sonra Avustralya'da yayınlanan "Blue Heelers" ve "Headland" dizilerinde rol aldı.

Strik, 2006 yılında Hollywood'daki bir ajanstan teklif aldıktan sonra ABD'ye giderek burada "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" filmlerinde rol aldı.

"Spartacus" dizisinden aldığı başrol teklifini "uygunsuz sahnelerde rol almak istemediği" gerekçesiyle reddeden Strik, 2013 yılında geldiği Türkiye'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizinde sonradan Müslüman olan Ömer, "Filinta" dizisinde ise Zülfü karakterini canlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT