Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

"(Suriye'deki ateşkes) Dün itibarıyla da mutabakat sağladık. Görüyorsunuz ihlal etmek isteyenler var. Bunu kıskanıp ateşi körüklemek isten gruplar, ülkeler var. Bunun farkındayız ve bunun kolay olmadığını da biliyoruz"- "Gerekirse yine bir çağ kapatırız,

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki ateşkes konusunda dün itibarıyla mutabakat sağladıklarını hatırlatarak, "Görüyorsunuz ihlal etmek isteyenler var. Bunu kıskanıp ateşi körüklemek isten gruplar, ülkeler var. Bunun farkındayız ve bunun kolay olmadığını da biliyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Alanya Devlet Hastanesi Danışma ve Tedavi Merkezinin (Dan-Te) açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zorlu bir süreçten geçtiğini, bu süreçte en büyük desteği milletten aldıklarını söyledi.

Ülkeyi milletin desteğiyle ayakta tuttuklarını belirten Çavuşoğlu, ekonomik ve terör olsun saldırının her çeşidiyle mücadele ettiklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"En son FETÖ'nün başka bir boyutunu gördük. Rus Büyükelçisini öldürdüler, katlettiler, DEAŞ, PKK, DHKP-C... Ama şunu bilmenizi isteriz: Bunlar bizi zayıflatmıyor. Sadece direncimizi artırıyor. Biz bu terör örgütleriyle içeride ve dışarıda mücadele ediyoruz, inlerine giriyoruz, yok ediyoruz. Dağlarda, inlerinde onları gömüyoruz. Gömmeye de devam edeceğiz. Bu milletin bir çağ açıp, kapatan millet olduğunu, Peygamber Efendimizin müjdesine nail olan Fatih Sultan Mehmet'in torunları olduğunu tüm dünyaya göstereceğiz. Gerekirse yine bir çağ kapatırız, yeni bir çağ açarız. Bu milleti, devleti böldürmeyiz, ezanları susturmayız."

- "Beni hedef alan kimse neredeyse oraya gidip orada yok ederim"

Mevlüt Çavuşoğlu, PKK, YPG gibi terör örgütleriyle mücadeleyi sonuna kadar götüreceklerini ifade etti. Bu mücadeleden kimsenin kendilerine geri adım attıramayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Efendim, El Bab'da Türk askerinin ne işi varmış? Ben, oraya gidip yok etmezsem, o, dinimizi suistimal eden, insan bile diyemeyeceğimiz kişileri yok etmezsem, Kilis'e havan mermileri atıyor, Gaziantep'te masun vatandaşlarımızı katlediyorlar, İstanbul'un merkezinde canlı bomba patlatıyorlar. Onlar Türkiye'yi hedef alıyor. Beni hedef alan kimse, neredeyse oraya gidip orada yok ederim."

Bu mücadelede verdikleri şehit ve gazilere sahip çıktıklarının altını çizen Çavuşoğlu, "Şehit ve gazi verecek diye korkarsak herkes gelip çullanır." dedi.

Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerinin belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hiç endişe etmeyin, korkmayın. Ekonomik olarak geliyorlar. Ne yapıyorlar? Allah'a şükür, ekmeğimiz, aşımız var. Bir şey unutuyorlar. Bu millet diyor ki 'Gerekirse, bir kuru ekmeğe razıyım ama boyun eğmeyin, dik durun', diyor. Bu millet diyor ki 'Ben de şehit olmaya hazırım.' On milyonlar var şehit olmaya. Böyle bir milletin desteği olduğunda korkulur mu, eğilir miyiz, bükülür müyüz teröre destek verenin yüzüne. Demez miyiz 'Sen destek veriyorsun, silah veriyorsun', deriz. Korkmayız."

- "2 milyar ümmetin sorumluluğunu unutmadık"

Bakan Çavuşoğlu, bu zorlu süreçte insan olduklarını ve mazlumların kendilerinden beklentileri olduğunu da unutmadıklarını ifade etti.

"2 milyar ümmetin sorumluluğunu unutmadık" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bir yılda 3,2 milyar dolarlık insani yardım yapıyoruz. ABD'den sonra ikinci sıradayız. Milli gelir olarak ise Amerika'nın da önüne geçiyoruz. İnsani yardımda birinci sırada Türkiye vardır. Gurur duyuyoruz. Halep'teki feryadı duydunuz. Türkiye'den başka 50 bin insan için, batıdan ve İslam ülkelerinden kim kılını kıpırdattı. Oradaki masum canların umurlarında olmadığı örgütler, terör örgütleri var. Tüm zorluklara rağmen minibüslerle bu insanlar taşındı ve oradan çıktılar. Onlara da insani yardımı biz ulaştırıyoruz. Biri '50 milyon', diğeri '20 milyon vereceğim', diyor. Aynı 'Avrupa'daki Suriyelilere 3 milyar vereceğim' demeleri gibi. Hiçbir şey yok. Ama biz kurumlarımızla yardımlarımızı ulaştırıyoruz."

- Suriye'nin toprak bütünlüğü

Suriye'deki insani drama da duyarsız kalmadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, o yangını söndürmek için var gücüyle çalıştıklarını belirtti. Bölgede ateşkesin sağlanması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Askeri çözümden yana hiç olmadık. Hep siyasi çözümden yana olduk. Bizim görüşlerimiz hep net oldu. Suriye'nin toprak bütünlüğünde bizim kadar net ve somut şeyler koyan olmadı. Biz tüm toplantılara katıldık, alınan kararlara destek verdik ama uygulanmadı. Bu ateşkes ortamında Halep'teki insanların kurtarılması döneminde iş birliği yaptığımız Rusya ile oturup ateşkes ve siyasi çözüm konusunda çalıştık, çalıştık, çalıştık. Ama arazideki tüm muhalif grupları da aldık. Kolay olmuyor. Dün itibarıyla da mutabakat sağladık. Görüyorsunuz ihlal etmek isteyenler var. Bunu kıskanıp ateşi körüklemek isten gruplar, ülkeler var. Bunun farkındayız ve bunun kolay olmadığını da biliyoruz. Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir vizyon ortaya koyduk. Cumhurbaşkanımız, 10 gün içinde 10 kez Putin ile konuştu. Keza ben Lavrov'la defalarca görüştüm. 3 gün içinde İran Dışişleri Bakanıyla 20'den fazla telefonla görüştüm. İkili meseleleri değil, Suriye meselesini, masum insanları kurtaralım, siyasi çözüme gidelim, bitsin bu zulüm ve bitsin katliamlar için çalıştık. İki konuda da anlaştık: Terör örgütleri hariç ateşkesi tüm Suriye'ye yaymak ve siyasi müzakereleri rejim ile muhalefet arasında başlatarak inşallah bir mutabakat sağlanması ve Suriye'nin birliğine katkı sağlamak."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin yaşadığı zor zamanlarda bile bölgedeki barış için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.