1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Kktc’nin Yanında Olmaya Devam Edecek
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Kktc’nin Yanında Olmaya Devam Edecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Kktc’nin Yanında Olmaya Devam Edecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine dair, "Türkiye her zamanki gibi müzakere sürecinde de KKTC’nin yanında olmaya devam edecek." dedi

A+A-

LEFKOŞA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'deki temasları çerçevesinde, Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi. Görüşmede, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

Bakan Çavuşoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Başbakan Özgürgün’ün İstanbul Yenikapı’da gerçekleşen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne" katıldığını hatırlatarak, "Türk demokrasisi ve Türk halkına verdiğiniz destek, gösterdiğiniz dayanışma, Türkiye’de büyük bir memnuniyet yarattı." diye konuştu.

"KKTC'nin FETÖ ile mücadelede attığı adımlar memnuniyet verici"
KKTC hükümetinin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede attığı adımların memnuniyet verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Her alanda olduğu gibi karşı karşıya kaldığımız bu terör saldırıları karşısında da dayanışmamızı dünyaya göstermiş olduk." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC hükümetinin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ellerinden gelen desteği göstermeye çalıştıklarını belirterek, bugünkü ziyaretinde, müzakere sürecinin hızlandığı bu dönemde Başbakan Özgürgün, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bu süreci değerlendirme fırsatı da yakaladıklarına işaret etti.

Türkiye’nin her zamanki gibi müzakere sürecinde de KKTC’nin yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye, adil ve kalıcı bir çözüm için üzerine düşeni de yapmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Özgürgün: Bi̇z, anavatan Türki̇ye i̇le i̇ki̇ devlet tek mi̇lleti̇z
Başbakan Hüseyin Özgürgün de Çavuşoğlu’nu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

“Biz, Anavatan Türkiye ile iki devlet tek milletiz” diyen Özgürgün, Fetullahçı Terör Örgütü konusunda hükümetin attığı adımlara ilişkin, KKTC'de FETÖ'yü terör örgütü listesine eklediklerini kaydetti.

Anavatan Türkiye’deki her türlü olumsuz gelişmeye müsamaha gösterilmeyeceğine dikkati çeken Özgürgün, "Biz, Anavatan Türkiye’nin her anlamıyla gücünün en üst seviyede olmasının burada bizim gücümüzün de en üst seviyede olması anlamına geldiğini biliyoruz." dedi.

Başbakan Özgürgün, Kıbrıs sorununda özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Kıbrıs konusu yıllardır devam eden ancak bugün gelinen aşamada kritik bir döneme girilmesi hasebiyle de Türkiye ile çok yakın iş birliği içerisinde götürülmesi gereken bir konudur." şeklinde konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT