1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Diyaloğun tekrar inşa edilmesi Suriye'nin geleceği için de önemli'
'Diyaloğun tekrar inşa edilmesi Suriye'nin geleceği için de önemli'

'Diyaloğun tekrar inşa edilmesi Suriye'nin geleceği için de önemli'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkileri hakkında "Bu diyaloğun tekrar inşa edilmesi esasen Suriye'nin geleceği için de önemlidir. Hem Suriye'de ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların ulaştırılması lazım." dedi

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkileri hakkında "Bu diyalogun tekrar inşa edilmesi esasen Suriye'nin geleceği için de önemlidir. Hem olumsuz gelişmelerden kaçınmak için hem de Suriye'de ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların ulaştırılması lazım." dedi.

Çavuşoğlu, Rusya'nın Soçi kentinde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 34. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısının ardında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sorulan Çavuşoğlu, bugün KEİ toplantısında kapsamında Lavrov ile heyetler arası görüşme yaptıklarını, görüşmenin son derece faydalı ve yapıcı geçtiğini belirtti.

Çavuşoğlu, "İki Cumhurbaşkanı esasen G-20 kapsamında Çin'de görüşmek için teyitleşmişlerdi. Fakat Cumhurbaşkanımız Çin'e gitmeden önce de bir araya gelme arzusunu iletmişti telefonda. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Tabii ev sahibi olma sırası Rusya'da. Ömünüzdeki süreçte bu görüşmenin hazırlığını yapmak için biz de diğer düzeyde bu görüşmeler gerçekleştireceğiz ki bu görüşmeden de netice alabilelim. Netice itibariyle iki tarafta ilişkileri uçak düşürme hadisesinden önceki düzeye hatta daha da ilerisine götürme kararlılığı var." ifadelerini kullandı.

"Suriye'de siyasi çözüm en iyi çözümdür"
Lavrov'un "Suriye konusunda Rus ve Türk orduları arasında temas kurulmasını umut ediyoruz." açıklamasıyla ilgili ise Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini söyledi.

Son olarak İstanbul'da Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı hatırlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"DAEŞ'in, PKK'nın yaptığı saldırılar var. PKK-YPG'nin yaptığını saldırılar var. Türkiye olarak DAEŞ ile mücadele ediyoruz ama gerek koalisyondaki ülkeler gerekse Rusya ve İran gibi ülkelere de DAEŞ gibi terör örgütleriyle daha etkili mücadele etmemiz gerekir. Türkiye'de DAEŞ'e dönük mücadelesini devam ettirecek. Bu anlamda da tabii ki Rusya-Türkiye güvenlik birimleri veya güvenlik güçleri arasında işbirliğinin ve koordinasyonun sağlanması gereksiz olaylar veya kazaların yaşanmaması bakımından da önemlidir. Bu diyaloğun tekrar inşa edilmesi esasen Suriye'nin geleceği için de önemlidir.

Hem olumsuz gelişmelerden kaçınmak için hem de Suriye'de ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların ulaştırılması lazım. Rusya ile hem fikir olduğumuz bir konu vardı. Suriye'de siyasi çözüm en iyi çözümdür. "

"Rus dostlarımızı ülkemizde ağırlamaktan mutlu olacağız"
"Rusya'nın Türk turizmine yönelik bazı kısıtlamaları oldu. Bunları kaldırılmasıyla ilgili bir takvim belirlendi mi?" sorusuna ise Çavuşoğlu, Türk turizmine yönelik kısıtlamaların mektuptan ve telefon görüşmesinden önce kaldırılmaya başlandığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Rus dostlarımızı ülkemizde ağırlamaktan mutlu olacağız. Onların da söylediği gibi bu kadar kaliteli hizmeti, otelleri ve bu kadar güzel bir ülkeyi ücret olarak da makul bir seviyeyi hiçbir yerde bulamayacaklarını onlar da biliyorlar." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT