1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz, Erzincan'da
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz,  Erzincan'da

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz, Erzincan'da

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz:- "İslamla terörü özdeşleştiren son yıllardaki bu algı operasyonları, batıda ve dünyanın pek çok yöresinde Müslüman kardeşlerimizin başlarını önüne eğdiriyor"

A+A-

ERZİNCAN (AA) - Kuran kursu açılışı ve bazı programlara katılmak üzere Erzincan'a gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "İslamla terörü özdeşleştiren son yıllardaki bu algı operasyonları batıda ve dünyanın pek çok yöresinde Müslüman kardeşlerimizin başlarını önüne eğdiriyor." dedi.

Akyazı beldesinde Diyanet Vakfı ve Çiçekçi Baba Derneği işbirliği ile yaptırılan 100 öğrenci kapasiteli Süreyya Hanım Yatılı Kız Kuran Kursunun açılış töreninde konuşan Yılmaz, "Terörün özellikle mezhep çatışmalarının ve ırkçılığın öne çıktığı ve hepimizin başını önüne eğdirdiği bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla belki biz çok fazla fark etmiyoruz ama yurt dışında azınlık olarak yaşayan insanların, Müslüman kardeşlerimizin çok önemli acılarla muhatap olduğunu görüyoruz. Çünkü İslamla terörü özdeşleştiren son yıllardaki bu algı operasyonları batıda ve dünyanın pek çok yöresinde Müslüman kardeşlerimizin başlarını önüne eğdiriyor." diye konuştu.

Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu işi yapan insanların kısmı azamı aynı metinleri okuyan insanlar aynı Kuran ayetlerini okuyorlar güya, aynı hadislerden yola çıktıklarını söylüyorlar ama onların elindeki bu kuran onların elindeki bu hadisi şerifler medeniyet ve merhamet değil vahşet üretiyor, terör üretiyor. Nedir arıza problem nerededir?. Problem bu insanların aldıkları bir takım eksik eğitimlerle Kuran ayetlerini ve Hazreti Peygamberin hadisi şeriflerini parçacı bir yaklaşım tarzıyla bağlamlarından kopararak tek bir ayeti veya hadisi sebebi nüzulunu ayetin nüzul sebebini hadisin sebebi vürudunu nazara almadan işte bu ayet işte bu hadis diyerek yola çıkmaları bunların bu tür yanlışlar üretmelerinin temel sebepleridir."

Kuran kurslarında, imam hatip okullarında ve ilahiyat fakültelerinde eğitim görenlerin bahse konulu terör örgütlerine üye olmayıp onlara kapılmadığını ifade eden Yılmaz "Oralara gidenler genellikle merdiven altlarında eğitim gören bahsettiğimiz parçacı yaklaşım tarzlarıyla ayetleri ve hadisleri yorumlayan insanlardır." dedi.

Kuran tilaveti ile başlayan programda Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz'a günün anısına seramik tabak hediye etti.

Törene Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Adalet Komisyonu Başkanı Oğuz Dik, Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Emniyet Müdürü Doğan İnci, davetliler ve hafız adayları ile aileleri katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT