1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Diyarbakır'da "Turizm Sektör Buluşması"
Diyarbakır'da "Turizm Sektör Buluşması"

Diyarbakır'da "Turizm Sektör Buluşması"

Vali Aksoy:- "Diyarbakır'da kültürel eserlerin korunması ve turizme kazandırılması konusunda son 10 yılda yaklaşık 100 milyon liraya yakın harcamayla farklı noktalarda önemli çalışmalar gerçekleştirildi"- TÜRSAB Başkanı Ulusoy:- "Biz bu ülkenin çimentosuy

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - Vali Hüseyin Aksoy, "Diyarbakır'da kültürel eserlerin korunması ve turizme kazandırılması konusunda son 10 yılda yaklaşık 100 milyon liraya yakın harcamayla farklı noktalarda önemli çalışmalar gerçekleştirildi." dedi.

Türkiye'nin önde gelen GAP ve kültür turları düzenleyen tur şirketlerinin yetkilileri ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır'da bir otelde düzenlenen "Turizm Sektör Buluşması"nde bir araya geldi.

Vali Aksoy, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın tarihi birikimleri ve doğal zenginlikleriyle Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi.

Böylesine önemli bir kentin tarihi değerlerini doğal güzelliklerini Türkiye ile dünyaya anlatmak için önemli bir toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten Aksoy, uzun süredir planlamasını yaptıkları toplantıyı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Aksoy, ilde bin 260 civarında tescilli eserin bulunduğunu işaret ederek, "Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer aldı ve önemli bir değer olarak dünya literatüründe de artık konuşulmaya başlandı." ifadelerini kullandı.

Surların korunması ve sonraki kuşaklara aktarılmasının kendi sorumlulukları olduğunu aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

"Özellikle Sur ilçemizde yaşanan son terör olaylarından sonra tarihi eserlerin korunması ve ihyası konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordineli bir çalışmasıyla önemli faaliyetler ortaya kondu ve tahrip olan eserlerin onarımları hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunları da yeniden turizme kazandırma adına önemli çalışmaları gerçekleştiriyoruz."

Kentte, 4 bine yakın yatak kapasiteli 27 turizm işletme belgeli otelin yer aldığını aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'da kültürel eserlerin korunması ve turizme kazandırılması konusunda son 10 yılda yaklaşık 100 milyon liraya yakın harcamayla farklı noktalarda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Diyarbakır'da 6-7 Ekim olaylarında tahrip edilen Ziya Gökalp Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda TÜRSAB tarafından yaklaşık 1,9 milyon liralık harcamayla restore edildi."

- "Şimdi Diyarbakır'a gitme zamanıdır"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da Türkiye'nin birliği ve beraberliği için herkese görev düştüğünü belirtti.

Diyarbakır'ın bir moda değil, marka kent olduğunu, buranın Dubai olmadığını ve 10 bin yıllık tarihi bulunduğunu aktaran Ulusoy, kentin "ben tarih kokuyorum, beni yalnız bırakmayın" mesajı verdiğini ifade etti. Ulusoy, "Ben de diyorum ki Diyarbakır'a gidin çünkü tarihiyle, kültürüyle, folklörüyle, mutfağıyla çok önemli bir kent." dedi.

- "Eğer huzur, barış, ekmek varsa orada kavga yoktur"

Kendisi için Diyarbakır ve Trabzon'un, Trabzon ile Van'ın İstanbul ile Şırnak'ın aynı anlam taşıdığını dile getiren Ulusoy, "Bizi biz yapan değerlerin başında bu geliyor." ifadesini kullandı.

1970'li yıllarda geldiği Diyarbakır'da bir otel yokken şimdi birçok otelin bulunduğunu ifade eden Ulusoy, şunları kaydetti:

"Eğer huzur, barış, ekmek varsa orada kavga yoktur. 2018 Mart ayında vücudunda hayat olan bu kentte İnanç Sempozyumu yapacağız. İnanç Sempozyumu'na geniş bir katılımla dünyaya ses veren bir arada yaşamayı bilen insanların ne şekilde huzur içerisinde yaşadıklarını göstereceğiz. Bu toprakların bize ihtiyacı var. Şimdi borcumuzu ödemek mecburiyetindeyiz. Biz elimizden geleni yapmak arzusundayız. Biz bu ülkenin çimentosuyuz, sektör olarak vatana borcumuz var. Bu ülkede kazandık, şimdi borç ödemeye geldik. Biz buraya aş, ekmek getirdiğimiz takdirde sokaktaki, caddedeki, bayırdaki, dağdakini kurtarmış olacağız. Bu da bizim vazifemiz."

Ulusoy, "Bir Karadenizli olarak devletime söz veriyorum Diyarbakır'a elimizden geleni yapacağız. Bu bizim milli vatan borcumuzdur. Bu borcumuzu ödemekten çekinmeyeceğiz." dedi.

Programda, konuklara, kentin tanıtım filmi ile "Suzan Suzi" klibi gösterildi, tarihi mekanlar ile ilgili sunum yapıldı.

Etkinliğe, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre ve çok sayıda kişi katıldı.

- İlk tur Rize'den Diyarbakır'a

Çalıştayın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusoy, seyahat acentelerinin bölgeye yönelik turlarına Diyarbakır'ı da dahil edeceğini belirterek, "Bu ülkenin güzelliklerini beraber yaşatmayı, beraber paylaşmayı, beraber kucaklaşmayı bir kez daha yaşayacağız." ifadesini kullandı.

Kentte kültür varlıklarını, gastronomiyi, gezmeyi, eğlenmeyi, yürüyüş mekanlarını hep birlikte gördüklerini anlatan Ulusoy, şunları kaydetti:

"81 vilayetimizden Diyarbakır'a turları, Diyarbakır'dan da diğer vilayetlerimize kucaklaşma turlarını başlatacağız. Ramazan'dan sonra ilk turumuzu Rize'den Diyarbakır'a, Diyarbakır'dan da Rize'ye başlatıyoruz. Diyarbakır'dan Trabzon'a, Trabzon'dan Diyarbakır'a kucaklaşma turlarına başlayacağız. Beraber yaşıyoruz, beraber paylaşacağız. Bu şehirde hayat var. Akşam müziği ile yöresel yemekleriyle, rahatlığıyla bambaşka bir Diyarbakır gördük."


HABERE YORUM KAT