1. HABERLER

  2. 3.SAYFA

  3. Diyarbakır'daki terör operasyonu
Diyarbakır'daki terör operasyonu

Diyarbakır'daki terör operasyonu

Lice ilçesinde TSK ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen, "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor - Operasyonda görevli güvenlik kuvvetlerine eylem yapmak amacıyla 4 farklı alanda

A+A-

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyonda görevli güvenlik kuvvetlerine eylem yapmak amacıyla 4 farklı alanda döşenmiş 5 büyük mutfak tüpü ile tuzaklanmış el yapımı patlayıcı, uzaktan komutalı ateşleme sistemi ve 300 kilogram patlamaya hazır amonyum nitrat ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Lice ilçesi kuzey ve güneyi dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede teröristler tarafından kullanılan sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak, örgütün finans kaynağı olan uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucuları ele geçirmek amacıyla başlatılan "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" devam ediyor.

Operasyonda, dün icra edilen arazi ve arama taramasında Lice ilçesi Sınır mahallesi kırsalında Sınır tepe bölgesinde, operasyonda görevli güvenlik kuvvetlerine eylem yapmak amacıyla 4 farklı alanda döşenmiş 5 büyük mutfak tüpü ile tuzaklanmış el yapımı patlayıcı, uzaktan komutalı ateşleme sistemi, 8 büyük boy pil ile hazırlanmış pil düzeneği ve 300 kilogram patlamaya hazır amonyum nitrat ele geçirildi.

Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen el yapımı patlayıcı düzenekleri emniyetli bir şekilde imha edildi. Patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.

Öte yandan, operasyon kapsamında 19 Haziran'dan bu yana 31 kontrol noktasında, 13 bin 694 kişinin sorgulaması, 5 bin 503 araçta da arama yapıldı. Aramalarda 2 ruhsatsız av tüfeği, 52 fişek ve tabanca ele geçirildi.

Aranan 49 şahıs yakalandı, bunlardan 3'ü işlemlerinin ardından tutuklandı. Lice ilçesine bağlı Abalı köyünde terör örgütüne yardım ve yataklık ile terör örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle 74 kişi gözaltına alındı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT