Doktorlara Beslenme Tıp Sertifikası Eğitimi

Doktorlara Beslenme Tıp Sertifikası Eğitimi
Beslenme Uzmanı Mikail Fikret Aktaş, obezite ağırlıklı araştırmalar ekibindeki iki önemli isim olan Dr. Michael Boschmann ve beslenme psikolojisi konusunda ihtisas sahibi Prof. Dr. Joachim Westenhöfer ile Türk doktorlarına 'Beslenme Tıbbı' Sertifikalarını

Beslenme konusunda Avrupa'nın tanınan ismi ünlü Beslenme Uzmanı Mikail Fikret Aktaş, obezite ağırlıklı araştırmalar ekibindeki iki önemli isim olan bilimadamı Beslenme Tıbbı Eğitmeni Dr. Michael Boschmann ve beslenme psikolojisi konusunda ihtisas sahibi Prof. Dr. Joachim Westenhöfer ile birlikte eğitim alan Türk doktorlarına 'Beslenme Tıbbı' Sertifikalarını İstanbul'da verdiler. 

Türk doktorlara sertifikalarının verildiği törende konuşan beslenme uzmanı Mikail Fikret Aktaş, "Almanya'daki gibi Türkiye’de de kilo verme konusunda doktorlarımıza tedavi yöntemleri, detaylı olarak bir eğitim programıyla sunuluyor. Almanya’da belli bir standardı yakalayan 'Beslenme Tıbbı' ile insanlar kilo verirken sağlıklarını da korumuş oluyorlar ve yanlış yeme alışkanlıklarını da değiştiriyorlar” dedi.

Aktas, "Beslenme Tıbbı eğitimi alan ilk Grup Türk Doktorlar Almanya'da uygulanan ve Avrupa standartlarındaki profesyonel bir program ile hastalarına kilo vermede yardımcı olacaklar. Kilo asrın vebası. Kilo sadece fiziki değişim değildir kilo alımıyla hastalıklar ve metabolik sendromlar da olabilir, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı gibi. Bazı hastalarda Karaciğer yağlanması da yer alıyor. Bu hastalıkların tedavisinde en etkin ve önemli olan kilo verdirmektir. Nasıl kilo aldıkça hastalıklar artıyorsa verdikçe de azalıyor. Örneğin şeker hastaları sadece 5-7 kilo arası verir vermez metabolizmaları rahatlıyor ve hap tedavisi gören hastaların iyileştiğine ensülin kullanan hastaların da bir çoğunun hap tedavisine geçtiğini gördüm. Böyle güzel bir gelişme oluyorsa daha neyi bekler hasta? Artık bu konuda özel eğitim almış ve profesyonel yardım edebilecek Türk doktorlarımız da var ve kısa süre içinde her ilde olacak. Obezite tedavisi yapan doktorları eğitimlerimize davet ediyorum. Diyetisyene gitmek istemeyen hastalara hazır bir programla yardımcı olun" dedi.

Aktaş, "Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen beslenme tıbbı eğitimi Aralık 2013'te başladı. 2014 Martı'nın ikinci haftasında yeni dönem Seminerleri tamamladık. Katılımcılara Best-Mer (Beslenme Tıbbi Eğitim Merkezi) ve Avrupa'nın en büyük Araştırma Hastanesi olan Charite Üniversitesi adına düzenlenmiş sertifikalarını verdik. İstanbul'da böylesi önemli bir konuda bir ilki gerçekleştirmenin sevincini yasıyoruz.

Böyle uluslararası bir işbirliğini hayata geçirmede bize destek veren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun'a, BEST-MER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Gündüz'e, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Sencan, Sağlık Bakanlığı Temel Hizmetler eski Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, İstanbul Üniversitesi Senato Üyesi Prof. Dr. Haydar Sur'a, dünyanın en başarılı hekimleri arasında gösterilen Prof. Dr. Dr. Friedrich Luft'a, Sporda Beslenme ve BEST-MER Araştırma, Geliştirme Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Michael Hamm'a, Hekim ve BEST-MER Beslenme Tıbbi Eğitim Genel Müdürü Dr. Michael Boschmann'a, beslenme psikolojisi ve BEST-MER Beslenme Psikoloji Bölüm Genel Müdürü Prof. Dr. Joachim Westenhöfer'e, Almanya'daki asistanlara, Dr. E. Hakan Eraltan'a İzmir, Antalya, Konya, Kütahya, Muğla, İzmit ve İngiltere'den ilk katılan doktorlarımıza kalbi şükranlarımı, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Törende konuşan Beslenme Tıbbı Eğitmeni Dr. Michael Boschmann, “Seminer sayesinde ilk kez İstanbul'a geldim ve çok memnun kaldım. Herkese buraya tatil ve eğitim için gelmelerini tavsiye ederim. Türk insanlarını ve Türk meslektaşlarımı seviyorum. Çok kapasiteli, Eğitime ve yeniliklere açık olmaları beni etkiledi. Onlara her şey için teşekkür ediyor ve Başarılar diliyorum. Şunu da bilmenizi isterim, Aktaş Bey başarılı bir Türk bilimadamı olarak üst düzey bilimsel araştırmalarımızda bize bir çok defasında üretici zekasıyla faydalı oldu ve saygı, sevgi ve güven kazandı. Sizlerle tanışmak benim için büyük bir onur" dedi.

BEST-MER Beslenme Psikoloji Bölüm Genel Müdürü Prof. Dr. Joachim Westenhöfer de “Benim ikinci kez İstanbul'a gelişim ve ilk kez eğitim için geldim. Sayın Aktaş'ı eskiden beri beslenme tıbbı konusunda başarılı biri olarak tanıyorum. Sabırla uzun bir çalışmadan sonra Beslenme Tıbbı eğitimini Türkiye’ye getirmeyi başardı. Eğitim çok iyi ve başarılı geçti. Türk doktorları eğitim konularımız çok ilgilendirdi ve yüksek bir katılım oldu. Beslenme tıbbı eğitimde ve danışmanlıkta sadece nasıl sağlıklı beslenilir ve kilo verilir, bir hastanın nasıl yanlış alışkanlığını değiştirebilirim ve motive ederim yeteneğinin olması gerek, hastanın değişiminde ona nasıl sürekli destek olabilir mi de öğrenmek gerek” dedi.

İkinci seminerlerinin muhtemelen Nisan sonunda İstanbul’da yapılacağını belirten Aktaş, bilgi almak isteyen hekimlerin www.beslenmetip.com adresini ziyaret edebileceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.