1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dostluk Köprüsü Bilişim Sınıfı açıldı
Dostluk Köprüsü Bilişim Sınıfı açıldı

Dostluk Köprüsü Bilişim Sınıfı açıldı

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yü:- "Çin her zaman Türkiye’de eğitim konusuna büyük ilgi göstermiştir"- "Bugünkü etkinlik Türkiye ve Çin arasındaki dostça temasların çeşitli alanlarda genişlemesi ve derinleşmesinin canlı yansımasıdır"- DMEDD Onursal Başkanı Ça

A+A-

ANKARA (AA) - Çin'in Ankara Büyükelçisi Yü Hong Yang, ülkesinin her zaman Türkiye'de eğitim konusuna büyük ilgi gösterdiğini belirterek "Çin, Türkiye’de eğitimin geliştirilmesi için sağladığı her katkıdan onur duymuştur" dedi.

Kavaklıdere Ortaokulunda, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğinin (DMEDD) katkılarıyla yaptırılan, bilgisayar ve akıllı tahta gibi elektronik donanıma sahip "Dostluk Köprüsü Bilişim Sınıfı"nın açılış töreni düzenlendi.

Törende konuşan Büyükelçi Yü, "Bugünkü etkinlik Türkiye ve Çin arasındaki dostça temasların çeşitli alanlarda genişlemesi ve derinleşmesinin canlı yansımasıdır. Çin her zaman Türkiye’de eğitim konusuna büyük ilgi göstermiştir. Çin, Türkiye’de eğitimin geliştirilmesi için sağladığı her katkıdan onur duymuştur" dedi.

Hem Çin hem Türkiye’nin tarihlerinde büyük uygarlıklar kurduğunu ve eğitime önem verdiğini belirten Yü, Çin tarihinde Konfüçyüs’ün ülkede eğitimi yaygınlaştırmak için ilk özel okulu kurduğunu ve "eğitimde ayrımcılık olmaz" ilkesiyle eğitimi yaygınlaştırdığını söyledi.

Yü, ülkesinin, Konfüçyüs’ün bu çalışmalarından ilham alarak Çinceyi ve Çin kültürünü yaygınlaştırmak için uluslararası alanda Konfüçyüs enstitülerini kurduğunu ifade ederek şu an Türkiye’de üç üniversitede bu enstitünün bulunduğunu ve daha fazla üniversiteye bu enstitüleri kurmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

DMEDD Onursal Başkanı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun eşi Hülya Çavuşoğlu da çocuklara iyi bir eğitim sağlayabilmek için sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü vurgulayarak DMEDD mensuplarının dünyanın dört bir yanında yaptıkları katkılarla kuruluşun yardım faaliyetlerinin çeşitlendiğini ifade etti.

DMEDD'nin imkanları dahilinde Türkiye’nin her bir köşesine yardım götürmeyi hedeflediğini ve bunu da gerçekleştirdiğini belirten Çavuşoğlu, eğitimin DMEDD’nin temel konusu olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim konusu çalışmalarımızın ana temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda ne mutlu ki yabancı dostlarımız da bizi yalnız bırakmamakta ve desteklerini sonsuza kadar vermektedirler. Bu dayanışmanın en güzel örneklerinden birini Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğiyle beraber gerçekleştirdik. Türkiye ve Çin dost iki ülkedir. İlişkilerimizin daha da kuvvetlenmesi için yapabileceğimiz elbette daha çok şey var. Bunların başında her iki ülkenin kültürlerini daha yakından tanımak geliyor."

Konuşmaların ardından Çavuşoğlu, Büyükelçi Yü'ye sertifika verdi. Kavaklıdere Ortaokulu öğrencileri halk oyunu gösterisi sundu, okul korosu da şarkılar seslendirdi.


HABERE YORUM KAT